We wtorek w całej Polsce odbędą się protesty przeciwko ustawie Lex TVN. Ustawa ta może ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić nadawanie telewizji TVN. Protestujący domagają się wolnych mediów i wolności słowa. Protest odbędzie się także w Gryficach – na Placu Zwycięstwa.

Pod koniec lipca Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Do Sejmu projekt ten ma trafić w najbliższą środę. Dlatego właśnie protestujący w całej Polsce zbierają się już jutro, by pokazać swój sprzeciw dotyczący zmian w przepisach.

Co zakłada nowy projekt ustawy?

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje wprowadzenie przepisu, w którym koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV zarejestrowanej w Holandii. Przyjęcie ustawy może zatem sprawić, że telewizja TVN będzie miała trudności w emisji w całej Polsce.

Telewizja TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Wygasa ona bowiem w przyszłym miesiącu – 26 września.

Protesty w całej Polsce, również w Gryficach.

Już jutro o godzinie 18:00 na Placu Zwycięstwa w Gryficach odbędzie się protest przeciwko ustawie Lex TVN.