Wiele osób bardzo irytuje się, gdy widzi, że dzwoni nieznany numer. Szczególnie jeśli nie czeka się na żaden ważny telefon. Wtedy w głowie pojawia się wiele różnych myśli. Jednak najbardziej zastanawiamy się wtedy czy powinniśmy odebrać takie połączenie. A wszystko się nasila, gdy przypominamy sobie, że za połączeniem od nieznanego numeru może stać oszust lub telemarketer. Jak więc zapobiec takim połączeniom?

Skąd nieznane nam firmy mają nasze numery?

Na pewno każdy z nas się zastanawiał skąd niektóre firmy czy konsultanci mają nasze numery oraz podstawowe dane. Wszystko dlatego, że w pewnych miejscach wyraziliśmy zgodę marketingową, która wiąże się z zezwoleniem na połączenia. Niestety często te firmy udostępniają nasze dane innym firmom zewnętrznym, które kontaktują się z nami, ponieważ uważają nas za potencjalnych klientów. Więc musimy dokładnie czytać to co podpisujemy czy zaznaczamy, bo operatorzy sieci komórkowych, sklepy internetowe czy nawet banki mogą udostępniać dalej nasze dane, co wiąże się z otrzymywaniem niechcianych połączeń.

Jak zapobiec niechcianym połączeniom?

Jeśli chcemy zapobiec otrzymywaniu niechcianych połączeń to powinniśmy wycofać zgody marketingowe z miejsc, gdzie je wyraziliśmy. Oczywiście możemy to wykonać w dowolnym momencie, a może to spowodować, że prawie całkowicie pozbędziemy się telefonów od nieznanych numerów. Innym wyjściem jest także całkowita blokada połączeń od nieznanych numerów, ale jest to bardzo ryzykowne wyjście i uważamy to za ostateczność. Wszystko dlatego, że możemy wtedy przegapić ważne telefony.

Jak sprawdzić kto dzwonił?

Jeśli jednak nie chcemy wykonywać takich działań możemy po prostu sprawdzać numery, które próbują się z nami skontaktować. W tym celu warto skorzystać z zaufanych serwisów, które zawierają prawdziwe dane. Jednym z nich jest strona Infonumer. A sprawdzenie dowolnego numeru z pomocą stron tego typu zajmuje jedynie kilkanaście sekund i jest bardzo proste. Jedyne co będzie nam potrzebne to wybrana strona i dany numer. Następnie wystarczy wpisać numer telefonu w odpowiednim polu na stronie. Zwykle to miejsce jest bardzo dobrze oznaczone i znajduje się w widocznym miejscu. Po wykonaniu tych kroków otrzymamy pożądane informacje. Dowiemy się między innymi tego czyj to numer oraz tego czy numer jest negatywny, pozytywny czy neutralny. Sprawdzenie numeru ułatwi na podjęcie kolejnych kroków. Możemy wtedy zablokować dany numer. A dzięki temu, że wcześniej go sprawdziliśmy to będziemy mieli pewność, że nie zrobiliśmy tego z jakimś ważnym numerem.

Dlaczego warto sprawdzać nieznane numery?

Warto sprawdzać nieznane numery nie tylko w celu upewnienia się czy nie przegapiliśmy ważnego telefonu, ale także w celu ochrony przez niechcianymi konsekwencjami. Wszystko dlatego, że jest wiele oszustów, którzy starają się na różne sposoby wyłudzić nasze dane czy pieniądze. Wszyscy więc musimy szczególnie uważać i sprawdzać numery, których nie jesteśmy pewni.