Tunel pod Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin zgodnie z planem miał zostać otwarty we wrześniu tego roku. Ten termin wydaje się jednak mało prawdopodobny. Już teraz realizacja inwestycji jest opóźniona o miesiąc i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przesunięć. Analitycy jednej z firm bukmacherskich w Polsce, przedstawili najbardziej prawdopodobne scenariusze dotyczące daty oddania tunelu do użytku.

Pod koniec roku 2021 wykonawca tunelu złożył wniosek do miasta Świnoujście, będącego inwestorem, o przedłużenie terminu ukończenia budowy. Jako główny powód podano pandemię COVID-19, która miała opóźnić produkcję maszyny koniecznej do wydrążenia tunelu oraz niesprzyjający złe warunki pogodowe. Miasto na razie zgodziło się jednak na wydłużenie terminu tylko o 30 dni. Niewykluczone jednak, że będą kolejne przesunięcia.

We wniosku złożonym do inwestora pod koniec ubiegłego roku wykonawca – PORR-Gülermak – zaproponował przesunięcie terminu realizacji o 119 dni, czyli z 17 września 2022 na 15 stycznia 2023 roku. Jako powód podał pandemię COVID-19, która opóźniła produkcję maszyny drążącej TBM, a co za tym idzie jej dostarczenie do Świnoujścia i rozpoczęcie montażu już na placu budowy.

– W kluczowym okresie dla terminowej dostawy TBM na plac budowy produkcja zakładów produkcyjnych CREG (gdzie zbudowano TBM. dop. red.) została całkowicie wstrzymana, a w okresie mniej niekorzystnym dla zdrowia i życia ludzi ograniczona do 25 proc. – czytamy we wniosku wykonawcy tunelu. – Okoliczność ta pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z brakiem możliwości wyprodukowania TBM i co za tym idzie jej dostarczenia na plac budowy w Polsce w terminie zgodnym z zawartą umową tj. do dnia 31 lipca 2020 r. (maszyna dotarła do Świnoujścia na początku października 2020. dop. red.).

Opóźnienie z powyższych powodów miało wynieść sumie o 95 dni. O kolejnych 25 dniach opóźnienia – zdaniem wykonawcy – zdecydowały warunki pogodowe, które miały wpływ na montaż maszyny już w komorze startowej. Ostatecznie miasto, po konsultacjach z inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu, jako bezsporne uznało wydłużenie terminu o 30 dni. – Pozostały okres, o który wnioskuje wykonawca, zgodnie z rekomendacją inwestora zastępczego, wymaga uzupełnienia dokumentacji, która potwierdzałaby, że wykonawca faktycznie nie miał na to wpływu – wyjaśnia Barbara Michalska, pierwszy zastępca prezydenta Świnoujścia.

Tunel, który połączy wyspy Uznam i Wolin ma być najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – będzie miał blisko 1,5 kilometra. W najgłębszym miejscu tunel znajduje się ok. 24 m pod lustrem wody cieśniny Świny i 10 m pod jej dnem.

Bukmacherzy: tunel będzie gotowy za rok

Co ciekawe, data otwarcia tunelu stał się przedmiotem… zakładów buchkmacherskich. Zdaniem jednej z firm bukmacherskiej w Polsce – najbardziej prawdopodobne jest, że tunel zostanie oddany do użytku dopiero za rok, czyli na koniec stycznia 2023 roku.

Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.75, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 154 zł (po odliczeniu 12 proc. podatku od gier). Najbardziej optymistyczny, ale mało prawdopodobny scenariusz zakłada, że opóźnienie inwestycji wyniesie tylko miesiąc, czyli że kierowcy pojadą tunelem do końca października bieżącego roku. Osoby, które chciałyby postawić na taki wariant, mogłyby zyskać aż 660 zł za każde postawione 100 zł (kurs 7.50). Dużo bardziej prawdopodobne od miesięcznego opóźnienia jest otwarcie tunelu do końca bieżącego roku (kurs 2.50).