1100 złotych dla rencistów. Trzynastka trafi nie tylko do emerytów, ale również i rencistów – poinformowała wicepremier Beata Szydło na antenie radiowej Jedynki. Trzynastka z początku wywołała kontrowersje, bo w trakcie konwencji PiS na której Jarosław Kaczyński przedstawiał tzw. „nową piątkę PiS” nie było doprecyzowane, czy na wypłatę dodatkowego świadczenia będą mogli liczyć również renciści.

Kiedy trzynastka zostanie wypłacona? Trzynasta emerytura i trzynasta renta – to obietnica Jarosława Kaczyńskiego, a zarazem jeden z pięciu punktów tworzących tzw. nową piątkę PiS. Jak potwierdziła Beata Szydło na antenie radiowej Jedynki, również renciści dostaną trzynastkę, co nie było do końca jasne w chwili prezentacji nowego programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

1100 złotych w formie dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastki wiąże się z następującymi faktami: każdy emeryt i rencista otrzyma raz w roku dodatkowe świadczenie w formie tzw. trzynastki, kwota trzynastej emerytury wynosić będzie tyle, co najniższe emerytura, czyli około 1100 złotych, wypłaty dodatkowych świadczeń dla emerytów mają być realizowane już od maja 2019. Ekonomiści podkreślają, że wypłata trzynastki dla emerytów i rencistów będzie dużym obciążeniem dla budżetu państwa: wypłacenie trzynastej emerytury to koszt rzędu 6 mld 160 mln złotych, wypłacenie trzynastej renty to koszt rzędu 2,2 mln złotych.