„Rząd przychyli się do naszej rekomendacji w sprawie możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia” — przekazał dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. Dodał, że w najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne

To kolejne spotkanie premiera z ekspertami z Rady Medycznej. Jednym z punktów rozmów była, jak przekazał dr Konstanty Szułdrzyński, możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. „Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni. Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18. roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy” – poinformował premier w mediach społecznościowych.

W trakcie rozmowy poruszano także sprawę rozwoju epidemii i wzrostów zakażeń. Konkluzja jest taka, że trzeba w trybie natychmiastowym zacząć rzetelnie egzekwować obowiązujące już przepisy. 

– Widzimy wszyscy, że jest z tym bardzo źle. Moim zdaniem, tak jak i innych przedstawicieli rady, obecny poziom uodpornienia społeczeństwa przy realnym stosowaniu się do tych prostych zasad pozwalałby panować nad epidemią. A na pewno ograniczyłby drastyczne wzrosty. Nie należy się spodziewać drastycznych ograniczeń epidemicznych. W Europie w zasadzie już żadnego kraju nie stać na lockdown i tak drastyczne metody walki z tą chorobą. Poza tym wszyscy są już tą epidemią bardzo zmęczeni. Trudno oczekiwać, że drastyczne restrykcje by zadziałały, jeżeli nawet przepis o noszeniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest respektowany – ocenił dr Szułdrzyński.

źródło:
PAP