Słuchacze UTW z Golczewa oraz  Seniorzy z Przybiernowa w dniu 12.04.2019 wzięli  udział w projekcie  pt. „Trzeci Wiek Technologicznie”. Spotkanie  rozpoczęliśmy w ZUT w Szczecinie  na Wydziale Elektrycznym od integracyjnej „kawy” dwóch seniorskich grup z Golczewa i Przybiernowa.

Następnie zaproszeni zostaliśmy do sal wykładowych i ćwiczeniowych Uczelni.  Wykład pt. „ Energia  elektryczna w gospodarstwie domowym”,  wygłosił dr inż. Piotr Cierzniewski, który  omówił: zasady gospodarowania energią elektryczną w gospodarstwach domowych m.in.  jak identyfikować zużycie energii elektrycznej w domu, jakie są sposoby na oszczędzanie energii, jakie wybrać źródła światła i jak czytać etykietę energetyczną urządzenia,  jak użytkować urządzenia AGD aby możliwie ograniczyć zużywaną przez nie energię elektryczną.

Wykład pt. „Geneza i historia motoryzacji” , wygłosił,  dr inż. Marcin Wandach, omówił: nowoczesne technologie w motoryzacji, pojazdy hybrydowe oraz elektryczne, jakie wymagania muszą spełniać zarówno silniki jak i akumulatory stosowane w pojazdach elektrycznych i w jakim kierunku rozwijają się maszyny elektryczne?

Natomiast  wykład połączony z ćwiczeniami przeprowadzili  dr inż. Grzegorz Żegliński i mgr inż. Andrzej Niesterowicz,   na temat zastosowania technologii laserowych, światłowodowych oraz robotyki w życiu codziennym, zasoby  laboratoriów Katedry Telekomunikacji i Fotoniki, lasery He-Ne, budowę i zasady działania, nowoczesne urządzenia laserowe i obszary ich stosowania, technikę światłowodową, części składowe sieci światłowodowych oraz technikę przesyłania informacji za ich pomocą.

Wiele zagadnień   dzięki projektowi ZUT stało się dla nas bardziej przystępne  i pouczające, jesteśmy bogaci o wiedzę z zakresu: gospodarowania energią elektryczną, dodatkowa wiedza dla sympatyków motoryzacji o pojazdach elektrycznych i hybrydowych,  poznaliśmy także zastosowanie technologii laserowych i światłowodowych w życiu codziennym.  Spotkanie niezwykle interesujące,  zakończyliśmy obiadem i pamiątkowym  zdjęciem. Kolejne wykłady w dniu 10.05.2019 na wydziale Techniki Morskiej i Transportu.

Opracowanie i foto
Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie.