Kwietniowy wykład w ZUT na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa dla członków kamieńskiego UTW poświęcony był nietoperzom oraz zagadnieniom z florystyki. W temacie nietoperzy istnieje wiele zakłamań  i nieuzasadnionych uprzedzeń, wynikających z nieświadomego lęku, a tak naprawdę są to bardzo pożyteczne i będące pod ochroną ssaki. Entomolog, dr hab. Magdalena Dzięgielewska, na wykładzie , przybliżyła nam te w sumie sympatyczne stworzenia i odkłamywała stereotyp o wplątywaniu się ich podczas lotu we włosy czy też wampirowskiej naturze. Nietoperze nie przegryzają kabli, nie robią gniazd. Samiczki są bardzo opiekuńcze w stosunku potomstwa i to bez znaczenia czy są jego matkami. Prowadząc bardzo energetyczny sposób życia dziennie zjadają do 3 tysięcy komarów (jedna kolonia nietoperzy zjada w sezonie do 2 ton owadów).

Polują na nocne motyle, których larwy robią spustoszenie w naszych ogrodach czy innych terenach zielonych. Ich odchody są świetnym nawozem dla roślin. Niestety wszechobecna chemia w naszym życiu dziesiątkuje ich populacje. Pani doktor obiecała nam, że jeśli znajdziemy czas w naszych rozlicznych zajęciach, przyjedzie do nas do Kamienia i spędzimy wieczór na praktycznych zajęciach w terenie dot. nietoperzy.

Druga część zajęć związana była z warsztatami florystycznymi, na których podglądając jak się tworzy piękne bukiety, mogliśmy sami wypróbować swoich sił w robieniu dla siebie wiosennych wiązanek z naturalnych kwiatów i roślin.

UTW Kamień Pomorski