Możesz stracić dowód rejestracyjny i na dodatek zapłacisz mandat w wysokości 200 złotych. Policja w całym kraju rozpoczęła akcję „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.
W najbliższe soboty – 24 listopada oraz 1, 8 i 15 grudnia — na niektórych stacjach kontroli pojazdów w całym kraju będzie można za darmo ustawić światła. Mapa z zaznaczonymi na niej punktami znajduje się na stronie internetowej Yanosika, który jest partnerem akcji „Twoje światła, twoje bezpieczeństwo”. Co więcej, kierowcy korzystający z tej aplikacji będą otrzymywać powiadomienia o tym, że jedna z ponad dwustu stacji oferujących darmowe ustawienie świateł jest w pobliżu.
Taryfikator przewiduje mandaty za jazdę z niesprawnym oświetleniem. Jeśli policjant zatrzyma kierowcę w ciągu dnia, wyniesie on 100 zł, jeśli kontrola odbędzie się nocą, mandat to już 200 zł. Policjant odstąpi od nałożenia kary, jeśli kierowca na miejscu usunie usterkę. Nie zawsze jest to jednak łatwe. W przypadku samochodów z lampami ksenonowymi trzeba udać się do serwisu. Nawet w przypadku aut z reflektorami na tradycyjne żarówki operacja nie zawsze skończy się sukcesem. W wielu modelach wymiana tego elementu jest utrudniona, a często niemożliwa bez narzędzi.
To jednak nie koniec. W razie niemożności usunięcia usterki policjant — poza nałożeniem mandatu — może również zatrzymać dowód rejestracyjny. Odkąd nie musimy wozić ze sobą tego dokumentu odbywa się to wirtualnie, poprzez odpowiedni wpis w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierowcy zaś wręczone zostaje potwierdzenie czynności.
10 komentarzy
Mietek mówi:
lis 26, 2018
o godzinie 21:29
Akcja twojej światła nasze pieniądze ???
Anonim mówi:
lis 25, 2018
o godzinie 8:28
Wczoraj jechałem wieczorem, wiadomo ciemno – a panienka jedzie BMW z przodu światła dzienne , chyba dorobione a z tyłu samochodu żadnego światła !!!
Anonim mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 17:56
Chorzy, to nie będą się uganiać oświetleniem.
Anonim mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 16:33
A ja nie rozumiem ludzi którzy jadą na światłach przeciw mgłowych i to jeszcze kiedy pada deszcz.
Andrzej mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 17:40
To proszę poczytaj sobie zasady używania tychże świateł. Jeśli ominęło Cię to na szkoleniu, to jest to najlepszy moment aby nadrobić zaległości :-) Dla ciekawych: światła przeciwmgłowe używa się w pewnych sytuacjach gdzie przejrzystość powietrza jest dobra i nie występują zjawiska atmosferyczne tj. opady deszczu itp. pozdrawiam
Krzysiek mówi:
lis 25, 2018
o godzinie 0:41
Chyba zwariowałeś… światła przeciwmgłowe możesz używać jeśli przejrzystość powietrza ogranicza widoczność poniżej 50 m. NIE MA INNYCH SYTUACJI, poczytaj kodeks drogowy…
Andrzej mówi:
lis 25, 2018
o godzinie 19:35
Jesteś pewien że ja potrzebuję się zapoznać z kodeksem? Jeśli mówisz o tylnych światłach to dobrze prawisz. Ale jeśli chodzi o przednie, a chyba o nich mowa, to poczytaj chociażby o ich stosowaniu na drodze krętej poprzedzającej znakiem a3. Jeśli się mylę to podaj konkretny odnośnik, może więcej osób z tego skorzystać:-)
greg mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 13:25
Policja powinna zwrócić uwagę na samochody z tzw światłami dziennymi. Z przodu ok światła są ale kierowcy niedzielni nie wiedzą ,że z tyłu ciemno ,mgła, półmrok warunki fatalne a oni nadal na światłach dziennych, masakra.
Anonim mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 12:19
Kia znow osrana panie komendancie za oc zabrac
mowi jak jest mówi:
lis 24, 2018
o godzinie 11:28
Super. W dzień jak cie mogę ale w nocy to jest udręka tym bardziej już spotkałem się z jednym światłem gdzie jedzie na długich :-) bo lepiej widać :-) Ktoś kto wieczorami codziennie dojeżdża do pracy zrozumie temat. Pozdrawiam