Jeszcze tylko do 30 czerwca właściciele domów oraz zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że są takie gminy, gdzie tylko 18 proc. mieszkańców dopełniło obowiązku. Warto poświęcić czas na złożenie deklaracji, bo w przeciwnym razie grozi nam grzywna w wysokości do 500 zł. Może ona wzrosnąć do 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza danych utworzona w ubiegłym roku. Dzięki niej rząd chce uzyskać możliwość zidentyfikowania i określenia źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza. Obowiązek złożenia takiej deklaracji ciąży na każdym, kto jest właścicielem domu jednorodzinnego lub zarządcą budynków wielorodzinnych oraz właścicielem czy zarządcą lokali usługowych i handlowych.

Wystarczy zalogować się na stronę ceeb.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego i wpisać dane o naszym budynku. Można też złożyć taką deklarację osobiście w urzędzie swojego miasta lub wysłać ją pocztą. My rekomendujemy jednak formę elektroniczną, która jest tak naprawdę najprostsza i najszybsza – mówi Joanna Niedźwiecka, rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.