Słynny Egon Olsen i równie znana kopenhaska Syrenka zdecydowali się na podróż pierwszym samolotem Scandinavian Airlines System, które od 1 kwietnia 2019 r. będą kursowały na trasie Kopenhaga – Szczecin–Goleniów. W najbliższy poniedziałek o godzinie 9:00 odbędzie się inauguracja połączenia lotniczego, na które z utęsknieniem czekał zachodniopomorski biznes. 

– Decyzja SAS to wsłuchanie się w potrzeby Pomorza Zachodniego. Wierzymy, że pomoże wyzwolić zachodniopomorski potencjał turystyczny i biznesowy. Dla Skandynawów, a Duńczyków w szczególności, jesteśmy atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu. Mają tu dobrych pracowników, sprzyjające warunki i pomocną administrację. Tym, czego brakowało, było właśnie szybkie połączenie lotnicze. – przekonuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ponad 10 lat starań i w końcu Pomorze Zachodnie oraz Danię scali stałe połączenie lotnicze, dostępne dla pasażerów pięć razy w tygodniu. Kierunek jest atrakcyjny zarówno dla duńskich turystów, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje przez cały rok, ale także dla Polaków, gdyż w Kopenhadze zlokalizowany jest hub linii lotniczej SAS, oferujący połączenie do ponad 200 miast na świecie. Nowe połączenie to ukłon w kierunku Polaków pracujących w duńskiej stolicy i jej okolicach, ale także świetna wiadomość dla świata biznesu. Z pewnością ułatwi Duńczykom procesy inwestycyjne czy zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w zachodniopomorskiem, w które zainwestowali już ponad miliard złotych. Na dodatek firmy z Pomorza Zachodniego co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.

Uruchomienie połączeń lotniczych pomiędzy Szczecinem, a stolicą Danii będzie okazją do promocji i prezentacji potencjału turystycznego i inwestycyjnego regionu. 1 kwietnia w Kopenhadze zostanie zorganizowane seminarium dla duńskich i polskich przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia są Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin i Port Lotniczy-Szczecin-Goleniów, a Partnerami Ambasada RP w Kopenhadze, Ambasada Danii w RP, Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie, Żegluga Szczecińska, Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Hotel Radisson Blu w Szczecinie, Binowo Park Golf Club, Fundacja Kołobrzeg SPA i Gmina Goleniów. W wydarzenie zaangażowały się również firmy z kapitałem duńskim działające w Województwie Zachodniopomorskim: Scandinavian Airlines System, DGS, Radiometer, 3shape, BIC Electric i Bestseller.

SAS jest piątym przewoźnikiem latającym z i do Goleniowa. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w 2018 roku obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 roku było to 287.029 pasażerów). W ciągu ostatnich 5 lat w rozwój Portu Lotniczego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainwestował kwotę 20 mln zł, co przyczyniło się m.in. do rozbudowy infrastruktury, rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.

Urząd Marszałkowski