Piłkarscy kibice długo czekali na ten moment: Euro 2020 – opóźnione o rok z powodu pandemii koronawirusa – startuje dzisiaj! W meczu otwarcia zmierzą się o 21:00 reprezentacje Włoch i Turcji. Na pierwszy pojedynek Polaków poczekamy natomiast do poniedziałku: biało-czerwoni spotkają się wówczas ze Słowakami.

16. edycja piłkarskich mistrzostw Europy wystartuje dzisiaj wieczorem na Stadionie Olimpijskim w Rzymie: na otwarcie zmierzą się drużyny Włoch i Turcji. Spotkanie poprowadzi 38-letni Holender Danny Makkelie, który sędziował m.in. ubiegłoroczny finał Ligi Europy.

Tegoroczne mistrzostwa Europy rozegrane zostaną na 11 stadionach w 11 krajach. Status miast-gospodarzy uzyskały: Rzym, Londyn, Amsterdam, Bukareszt, Baku, Monachium, Budapeszt, Kopenhaga, Glasgow, Sankt Petersburg i Sewilla. Po raz drugi w historii mistrzostw Europy o trofeum powalczą 24 drużyny narodowe.

Po raz czwarty w mistrzostwach Europy zagra reprezentacja Polski. W poprzednich występach Polacy dwukrotnie odpadli po fazie grupowej, a pięć lat temu we Francji dotarli do ćwierćfinału, w którym przegrali po serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem – Portugalią. Swój pierwszy mecz na Euro 2020 Polacy rozegrają w najbliższy poniedziałek, 14 czerwca: w Sankt Petersburgu zmierzą się ze Słowacją. Pięć dni później powalczą w Sewilli z Hiszpanią, a 23 czerwca, na zakończenie rywalizacji w fazie grupowej, spotkają się w Sankt Petersburgu ze Szwecją.