Monitoring blisko 36 tys. cen detalicznych wykazał, że w październiku br. w relacji rocznej podrożało aż 8 z 12 analizowanych kategorii. Najmocniej, bo o prawie 60 proc., zdrożały produkty tłuszczowe. Wśród nich najbardziej wystrzelił w górę olej – aż o blisko 84 proc.

Drugą drożejącą grupą są artykuły sypkie – wzrost o ok. 17 proc. W pierwszej trójce jest też mięso – podwyżka o niecałe 8 proc. Do tego zwiększyły się ceny m.in. chemii gospodarczej – o ponad 6 proc., dodatków spożywczych – o 6 proc., a także nabiału – o 4,5 proc. Jednak eksperci komentujący wyniki ostrzegają, że prawdziwe podwyżki nadejdą dopiero w kolejnych miesiącach.

W październiku br. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe, bo aż o 59,7 proc. Największą podwyżkę – w wysokości 83,9 proc. – odnotował znowu olej. Urosły też ceny margaryny do pieczenia – o 23,8 proc., a także masła – o 20,6 proc. październiku br. podrożały o 16,7 proc. rok do roku. W tej kategorii wzrosły szczególnie ceny soli – o 39,3 proc., a także cukru – o 28 proc.

Raport wykazał też, że ostatnio w relacji rocznej zdrożało mięso – o 7,9 proc. Ceny wołowiny wzrosły o 9,5 proc., a drobiu – o 16,5 proc. Podrożała chemia gospodarcza, która dość długo opierała się podwyżkom. W zeszłym miesiącu zdrożała o 6,6 proc. rok do roku. Najbardziej poszły do góry ceny papieru toaletowego – o 15,8 proc., pasty do zębów – o 10,9 proc., a także płynu do mycia naczyń – o 4,1 proc.

Inne zanotowane podwyżki są mniej wyraźne. O 6 proc. wzrosły ceny dodatków spożywczych, o 4,5 proc. – nabiału, o 3 proc. – warzyw, a o 2,9 proc. – pieczywa. Jednak analitycy ostrzegają, że prawdziwa drożyzna dopiero nadchodzi.

Dane pochodzą z raportu UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Autorzy przedstawiają w nim średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca. Porównują wyniki 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów, odnotowane w październiku br. i ub.r. Sprawdzono ok. 1,1 tys. marek, w tym prawie 36 tys. cen. Analizą zostały objęte wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.