Trasa rowerowa Berlin-Szczecin-Kołobrzeg stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie. Projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark uzyskał prawie 5 mln euro dofinansowania w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. Dla Pomorza Zachodniego przypada blisko 2,5 mln euro. – Uzupełnimy brakujące odcinki trasy i wspólnie z partnerem niemieckim rozpoczniemy szeroko zakrojoną promocję. To trasa, na której dokończenie użytkownicy czekali od bardzo dawna – mówi Marszałek Województwa, Olgierd Geblewicz.
Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadbałtycki kurort, będzie miała formę pętli. Połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem ma bardzo duży potencjał. Przebiega przez atrakcyjne turystycznie obszary – zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Posiada już większość infrastruktury, a w ramach projektu zostaną uzupełnione brakujące odcinki. Rozpropagowanie nowego produktu wśród turystów z całej Europy jest dużym wyzwaniem, dlatego partnerzy zamierzają stworzyć wspólne logo trasy, wyznaczyć i nazwać odcinki trasy, przeprowadzić działania inwestycyjne po stronie polskiej i niemieckiej, stworzyć wspólne informacje promujące trasę oraz ujednolicić komunikaty informacyjne po obu stronach granicy. Powstanie również rowerowa mapa dla całej trasy, organizowane będą wspólne wydarzenia integrujące rowerzystów.
– Takie rowerowe rajdy i towarzyszące im imprezy cieszą się wielką popularnością i najlepiej pokazują piękno regionu. Mieszkańcy pokazali, że decyzja o budowie zintegrowanej sieci tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim była najlepszą odpowiedzią na ich potrzeby. Warto rozwijać tę infrastrukturę i warto ją promować w sąsiednich regionach i w całej Europie – podkreśla Olgierd Geblewicz. – Stworzenie tak ogromnego produktu turystycznego, który leży na terenie dwóch państw nie jest możliwe na poziomie lokalnym bez ścisłej współpracy transgranicznej.
Autorzy projektu planują uczestnictwo w targach i konferencjach branżowych, promocję produktu w prasie, radiu, internecie z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi marketingowych. W realizacji projektu wykorzystana zostanie mobilna aplikacja rowerowa pn. Pomorze Zachodnie – narzędzie zrealizowane w poprzednim okresie programowania Interreg VA. Aplikacja zostanie uzupełniona o nowy produkt turystyczny i związane z nim atrakcje turystyczne.
Miłośnicy turystyki rowerowej od lat mówili o potrzebie stworzenia kompletnej trasy obejmującej właśnie ten obszar. Trasa ma łączną długość 690 km w tym po stronie polskiej ponad 262 km a po stronie niemieckiej ponad 428 km. Obecnie przebieg po niemieckiej stronie wygląda następująco: Berlin – ścieżka rowerowa Berlin-Uznam do Angermünde – Uckermärkischer Radrundweg do Stolpe – ścieżka rowerowa Odra-Nysa do Staffelde – zielona granica do przejścia granicznego – następnie drogą do Szczecina. Po stronie polskiej natomiast część trasy o numerze 800 prowadzi od Pargowa przez Szczecin do Kołobrzegu. Natomiast część trasy o numerze 801 od Kołobrzegu przez Złocieniec do Siekierek. Na odcinku Pargowo – Szczecin – Stepnica trasa ma wspólny przebieg z Blue Velo. Odcinki te wymagają jedynie oznakowania wspólnym polsko-niemieckim logo, które będzie dopiero wypracowane. Na odcinku Stepnica – Skrzydłowo k. Rymania niemal cała trasa wymaga budowy nowych odcinków. Na tym etapie zakłada się, że powinny one wykorzystywać w maksymalnym stopniu starorzecza kolejowe, które w większości zostały skomunalizowane i stanowią własność poszczególnych gmin. Pomiędzy Kołobrzegiem a Złocieńcem trasa ma wspólny tor ze Starym Kolejowym Szlakiem. Następnie łączy się z trasą Pojezierzy Zachodnich do mostu w Siekierkach.
Niewątpliwym atutem projektu jest integracja mieszkańców terenów transgranicznych, a zwiększanie liczby turystów na trasie przyczyni się do rozwoju gospodarczego oraz podniesienia atrakcyjności całego regionu, tym samym będzie miało bezpośredni wpływ na lokalne społeczności. Przedsiębiorcy będą mogli rozwijać oraz zakładać biznesy związane z turystyką, samorządy rozszerzą ofertę turystyczną.
W realizację przedsięwzięcia jako partnerzy stowarzyszeni włączą się Landkreis Märkisch-Oderland, TMB Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH, Gmina Golczewo i Landkreis Barnim.
– To spełnienie marzeń, wielka szansa i impuls dla rozwoju naszej gminy. Wiele lat mówiło się o tej inwestycji, a teraz ona się materializuje. Cieszę, że marszałek Olgierd Geblewicz podjął się tej inicjatywy – mówi burmistrz gminy Goleczewo, Maciej Zieliński.
25 komentarzy
Rodger mówi:
lis 23, 2023
o godzinie 20:39
Komentarze pisowskiej ciemnoty bezcenne.
Jankos mówi:
lis 23, 2023
o godzinie 19:28
Świetny pomysł. Tras rowerowych nigdy za wiele. Mieszkam na Śląsku. Rowerem zjechałem całą Polskę i myślę że w Zachodniopomorskiem temat wygląda najlepiej. „Są ważniejsze rzeczy…” Dla każdego, co innego jest ważniejsze, i co by nie zrobić to malkontenci zawsze się znajdą. Budujcie infrastrukturę sportową a ludzie zdrowsi będą.
Franek mówi:
lis 16, 2023
o godzinie 10:31
A kurw.. wymyślili z Golczewa do Berlina a może do Moskwy albo na Sybir sto milionów zł by raz na 10 lat dwie osoby na rowerach pojechało sobie to jakieś jaja albo ktoś kapuche robi z budapren w łapach taka prawda ciemnogród się.
Anonim mówi:
lis 16, 2023
o godzinie 8:53
Lepiej obwodnica by się przydała przez Golczewo tu nie długo nie da się przejść a co będzie jak zakończone zostanie przebudowa drogi do Świnoujścia nie mówiąc już o terminalu kontenerowym , miejscowości zostanom rozjechane ,a na rowerach to mamy gdzie jeździć a Niemce niech sobie sami mają duże o ojro -naszych.
Obserwator mówi:
lis 16, 2023
o godzinie 6:36
Oby Burmistrz Golczewa nie przypisał sobie zasług Marszałka Geblewicza – wszak wiemy że to zasługa Pana Olgierda i jego pracowników.
Anonim mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 20:39
Miło głąbiaste komenty poczytać. Duch w narodzie nie zginął :))
Anonim mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 19:51
Ta opcja buduje korytarz do Królewca. Skąd my to znamy ? Chyba z lekcji historii.
Anonim mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 18:04
To są kpiny nie ma czym do lekarza się dostać a oni trasy rowerowe robią niech przywrócą busy do Wysokiej KAMIEŃSKA lub do Kamienia Pom. bo o Gryficach nie wspomnę nie każdy ma auto a rencistki nie stać wynająć auto bo wtedy musi albo leków nie wykupić lub rachunków nie opłacić niech Ci rowerzyści przeżyją za niecały tysiąc
elka mówi:
lis 17, 2023
o godzinie 22:20
prawda
Pit mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 9:00
Nie ma ważniejszych potrzeb?
Do Berlina… To priorytet??
Anonim mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 7:12
W Golczewie to jak na wsi,ludzie zamiast pilnować swojej 4 literowej to pilnują cudzej
Anonim mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 6:59
Chyba myśli tylko o sobie a nie o mieszkańcach są ważniejsze sprawy do zrobienia dla nas chyba on będzie jeździł ale musi kupić wysoki rower bo nie będzie go widac
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 21:37
A ja snuje sobie plany i postawie może saalun przy trasie.
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 21:09
W Golczewie to powinni zapewnić mieszkańcom jakiś autobus lub bus z Golczewa do Wysokiej Kamieńskiej
xyz mówi:
lis 17, 2023
o godzinie 22:21
prawda
Fun Golczewa mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 18:57
Hahahaha za jakieś 20 lat!!!!!!!!! Za place zabaw się tu weźcie ,albo jakieś rekreacje dla dzieci i młodzieży! Wieje tu nuda,monopolo upadają…..Co tu zostanie?! Herbowa🤣Jakieś miejsca pracy stwórzcie, żeby ludzi było stać na kupno rowerów, a potem plany snujcie o trasach.
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 16:40
Ile z tego prawym poboczem drogi tak jak z Międzywodzia w kierunku na Międzyzdroje? Taka sama „ścieżka samobójców”?
Doświadczony kradzieżą mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 13:36
W Polsce trzeba lepszego roweru bardzo, ale to BARDZO, pilnować.
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 15:20
Bo u nas w kraju dużo złodzieji.
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 13:20
Do Berlina ? A po co ? To nie nasze klimaty. Raczej wrogie. I w dodatku multi kulti . Nazizm i pedalstwo. Niech zapłacą za szkody, które nam wyrządzali.
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 15:19
O czym ty pier***is,?
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 18:26
Lecz głowę chory, malutki człowieczku.
Prosto z mostu. mówi:
lis 15, 2023
o godzinie 10:06
Anonim , zakończ tą własną ideologię ,już pora do innego doktora . Buchachaaa.! Auf Wiedersehen !!!
Niedzwiedzica mówi:
lis 18, 2023
o godzinie 14:31
Majtki wrzuć do pralki:)
Anonim mówi:
lis 14, 2023
o godzinie 12:44
Wszystko fajnie tylko czekamy już na tą na połączenie Świnoujścia z Międzyzdrojami i Międzyzdroje z Wisełką. Wiem że to nie ma nic bezpośrednio z tym artykułem wspólnego ale pośrednio już tak.