Udało Ci się wygospodarować kilka wolnych dni w te wakacje? Odwiedź Bory Tucholskie! Ten malowniczy region co roku przyciąga coraz więcej turystów ze względu na ogrom terenów zielonych takich jak lasy i łąki oraz aż dziewięciuset(!) jezior i kilku mniejszych rzek. Strzałem w dziesiątkę może okazać się zarezerwowanie miejsca w pensjonacie w Borach Tucholskich, na przykład w Tleniu i zwiedzanie pięknej okolicy pieszo, konno lub kajakiem.

Tleń – położenie i trochę historii

Tleń w województwie kujawsko-pomorskim położony jest niemal w samym środku Borów Tucholskich. Ta niewielka miejscowość w gminie Osie liczy tylko nieco ponad 250 mieszkańców, którzy głównie utrzymują się z turystyki. Dojechać można tam pociągiem linii regionalnych z Czerska lub Laskowic Pomorskich, do których dostaniemy się już bezpośrednio z Bydgoszczy lub Torunia.

Historia Tlenia sięga już średniowiecza, gdy w jego miejscu znajdowała się osada o nazwie Imschen. Obecna nazwa miejscowości odnosi się do słodkowodnej ryby, jaką jest kleń. Będąc w Tleniu, nie można zapomnieć o odwiedzeniu pomnika pamięci wojennej w miejscu kaźni dokonanej pod koniec II Wojny Światowej. W Tleniu znajdują się też dwa pomniki przyrody – są to dęby szypułkowe o obwodzie ponad 4 i 6 metrów! Pomysł zatrzymania się na dłużej w tej miejscowości będzie doskonały dla osób ceniących ciszę i spokój, a jednak chcących aktywnie spędzić czas.

Atrakcje – Tleń i okolice

Wokół Tlenia rozpościera się Wdecki Park Krajobrazowy obfitujący w niezwykłą faunę i florę. Spotkać tam można takie rośliny jak cis pospolity, lilia złotogłów czy aż trzy gatunki rosiczek. Wszystkie te rośliny oczywiście znajdują się pod ochroną i nie wolno ich zrywać ani niszczyć. W okolicznych jeziorach i rzekach pływa pstrąg potokowy, lipień, sum i troć jeziorowa.

Jedną z największych atrakcji Tlenia jest możliwość zorganizowania jednodniowych lub kilkudniowych spływów kajakowych. Dla tych, którzy wolą spędzać czas na lądzie, jest możliwość przemierzenia okolicznych szlaków turystycznych z kijkami nordic walking. Miłośnicy jazdy konnej również znajdą coś dla siebie, ponieważ w okolicach Tlenia znajduje się kilka stadnin koni, w których jest możliwość wzięcia udziału w wycieczkach i rajdach konnych. Jeśli lubicie jeździć rowerem, możecie zabrać go ze sobą w Bory Tucholskie lub wypożyczyć sprzęt na miejscu, ponieważ znajduje się tu dużo szlaków rowerowych, z których podziwiać można niezwykły urok tej pięknej krainy.

Rzeka Wda oraz jezioro Żur – poznaj okoliczne plaże

Tym, którzy chcą przyjechać w Bory Tucholskie, aby po prostu odpocząć wśród natury, polecamy wybranie się w okolice jeziora Żur, które liczy aż 440 hektarów powierzchni i okalane jest przez piękne, mniej lub bardziej uczęszczane przez turystów plaże. Jezioro Żur jest częścią rzeki Wdy, które razem wchodzą w skład długiego na aż 195 kilometrów szlaku kajakowego. Przebywając nad tymi zbiornikami wodnymi, koniecznie zwróćcie uwagę na unikalną faunę i florę, a w szczególności na ptaki, które zachwycają swoim wyglądem i ruchem. 

Rezerwując pensjonat w Borach Tucholskich, wybierz taki, który oferuje pomoc w organizacji czasu wolnego. Właściciele ośrodków bardzo chętnie doradzają, jakie atrakcje warto odwiedzić i gdzie udać się, aby móc podziwiać najpiękniejsze widoki tego regionu.