Od czwartku Polacy mogą bez skierowania i za darmo zrobić sobie test na koronawirusa w aptekach. Okazuje się jednak, że zainteresowanie jest dość ograniczone. Taką opcję oferują, póki co, tylko 64 apteki w całej Polsce. Według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, najbliższa apteka, w której farmaceuta wykonuje bezpłatny test antygenowy, znajduje się w Wolinie. 

Rządowe rozporządzenie daje farmaceutom prawo wykonania m.in. testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2. Będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie. Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

Chodzi o aptekę Weronika – Soroka Hulka Sp.J przy ulicy Słowiańskiej w Wolinie. Wyniki z przeprowadzonych badań są wpisywane do systemu EWP. W przypadku wyniku negatywnego pacjent otrzyma Unijny Certyfikat COVID ważny 48 godzin. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Jeśli wynik będzie pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma z kolei Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o wyzdrowieniu z choroby.