Czy jest Pan/Pani za budową terminala kontenerowego na terenie Miasta Świnoujście? – prawdopodobnie tak brzmiałoby pytanie w referendum dotyczącym inwestycji, która nieodwracalnie zmieni jakość życia, sposób funkcjonowania i bezpieczeństwo ludzi mieszkających na terenie Świnoujścia i okolicznych miejscowości w tym Międzyzdrojów.

Do referendum nie doszło i zapewne nigdy nie dojdzie, bo specustawa z Sejmu trafiła właśnie do Senatu. Sejm przegłosował 9 sierpnia 2019 specustawę portową. Głosowało – 420 posłów. Za było 416, przeciwnych – 0, wstrzymało się – 4, nie głosowało – 40.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz kilkukrotnie podkreślał o możliwości zorganizowania referendum. Trzeba uczciwie powiedzieć, że nawet gdyby się odbyło, to byłoby niewiążące i miałoby jedynie charakter opiniujący lub konsultacyjny. Mieszkańcy jednak nie dostali nawet takiej możliwości wyrażenia swojej opinii.

Jakie są korzyści, a jakie negatywne skutki dla życia w Świnoujściu po wybudowaniu terminala kontenerowego? Tego też nie wiadomo, bo w tej sprawie nie zorganizowano żadnych uczciwych konsultacji. Do tej pory wiadomo, że terminal kontenerowy ma zostać zlokalizowany w Porcie Zewnętrznym, na wschód od falochronu wschodniego Terminalu LNG w Świnoujściu. Sam terminal zajmie 1084 metry plaży na wschód od terminalu LNG.

Wstępna koncepcja budowy Terminalu zakłada wycięcie w najgorszym przypadku, 60 hektarów lasu oraz budowę pirsu na jednym kilometrze plaży. Dojazd do terminalu zostanie połączony bezpośrednio z drogą S3 i linią kolejową. Dostęp od strony lądu przewiduje budowę drogi dojazdowej o długości prawie trzech kilometrów od projektowanego węzła Łunowo na drodze S3 oraz torów kolejowych. To między pod terminal kontenerowy jest aktualnie rozbudowywana droga S3.

Według informacji przekazanych przez Zarząd Morskich portów Szczecin Świnoujście koszt budowy terminalu to ponad 3 miliardy złotych, natomiast roczne korzyści z jego funkcjonowania mogą wynieść nawet 5 miliardów złotych.

źródło:
Wojtek Basałygo