Jajka szybko gonią czołówkę na liście najszybciej drożejących artykułów codziennego użytku. Liderem rankingu drożyzny w styczniu wciąż pozostały jednak papierowe ręczniki, ze sporą przewagą nad margaryną oraz innym reprezentantem „celulozowego teamu”, czyli papierem toaletowym. Zanim w środę Główny Urząd Statystyczny poda informację o inflacji w styczniu, możemy się zapoznać z danymi dotyczącymi zmian cen w sklepach detalicznych.

Według badania obejmującego 70 tys. towarów w ponad 35 tys. sklepów, produkty codziennego użytku zdrożały średnio o 20 proc. w stosunku do stycznia 2022 roku. Te dane wskazują na osłabienie dynamiki wzrostu cen. Innymi słowy, jest coraz drożej, ale cyferki w cennikach nie przeskakują już coraz szybciej.

Z raportu UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych wynika, że najbardziej dotkliwe podwyżki dotyczą papieru używanego w kuchni i łazience. Najmocniej przez ten rok zdrożały ręczniki papierowe, o prawie 60 procent. O niemal połowę natomiast podrożał papier toaletowy.

W rankingu najszybciej drożejących towarów dwa papierowe wyroby rozdziela margaryna, która jest droższa o połowę niż rok temu. Wśród „liderów drożyzny” są też banany, które w styczniu były droższe niż rok wcześniej średnio o 45 proc. O ponad 40 proc. droższe niż rok wcześniej były w styczniu jajka. Z powodu rosnącej ceny jaj wśród „królów” drożyzny znalazł się też majonez. Obok niego na szczycie listy mieszczą się jeszcze proszek do prania, mydło w kostce i kasza jęczmienna.

(PAP)