We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych, które aktualnie mają obowiązywać do lipca. Polityk dodał, że mogą zostać wprowadzone pewne korekty, jeśli chodzi o elementy wsparcia.

– Planujemy przedłużenia tych rozwiązań dotyczących tarczy antyinflacyjnej — powiedział Müller. Wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie działania obniżonego VAT i niższej akcyzy „z jakimiś drobnymi korektami”.

Müller przyznał, że najbliższe miesiące „będą trudne globalnie i będziemy borykać się z dużymi trudnościami”, choć rząd będzie się starał na nie odpowiadać. Podkreślił, że „inflacja jest jednym z najgorszych i najtrudniejszych do opanowania elementów systemu ekonomicznego i dlatego tak trudno z nią się walczy”.

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność. Do końca lipca przedłużono zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.