Decyzje dotyczące waloryzacji emerytur na przyszły rok, a także dodatkowych świadczeń, takich jak trzynastki, będą podejmowane już przez nowy rząd, na którego czele prawdopodobnie stanie Donald Tusk. Na jakie wypłaty będą mogli liczyć emeryci?

„Fakt” przypomina, że rząd Mateusza Morawieckiego w projekcie ustawy budżetowej na nadchodzący rok zakłada waloryzację świadczeń na poziomie 12,3 proc. Ale rok 2024 może być ostatnim, kiedy emerytury i renty będą rosły w tempie dwucyfrowym. Nowy rząd będzie musiał przedstawić w Sejmie nowy projekt ustawy budżetowej. Partie opozycyjne, które prawdopodobnie utworzą rząd, zapewniały w kampanii, że programy wprowadzone przez PiS, nie zostaną zlikwidowane. To jednak nie oznacza, że sytuacja seniorów pozostanie bez zmian – czytamy w dzienniku. Przelewy w przyszłym roku mogą zaskoczyć emerytów.

Wskaźnik waloryzacji zależy od inflacji i realnego wzrostu płac. Prognozy na przyszły rok pokazują, że tzw. inflacja emerycka ma wynieść 12,3 proc. W takiej sytuacji minimalna emerytura, która wynosi obecnie 1 tys. 588 zł 44 gr brutto, wzrosłaby do 1 tys. 783 zł 82 gr brutto. Tyle także wyniosłaby „trzynastka”, która wypłacana jest wszystkim emerytom i rencistom w takiej samej wysokości – wylicza „Fakt”.

Zaskoczyć może jednak wypłata na rękę. Powód? Donald Tusk chce zafundować Polakom reformę podatkową. Kluczowa jest obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. Zmiany mają nastąpić szybko, bo znalazły się one wśród konkretów, które Koalicja Obywatelska chce zrealizować w ciągu 100 dni rządu. Podwyżka kwoty wolnej od podatku zwalniałaby emerytów i rencistów ze świadczeniami do 5 tys. zł brutto z podatku dochodowego. W efekcie emeryci nie musieliby płacić podatku od „trzynastek”, który obowiązuje obecnie – informuje dziennik.

„Fakt” pokazuje zmiany na przykładzie emerytki, która ma świadczenie w wysokości 2 tys. zł brutto (1820 zł na rękę). Od marca przyszłego roku jej emerytura w wyniku waloryzacji wzrośnie do 2043 zł 86 gr. W kwietniu otrzyma „trzynastkę” w wysokości 1441 zł 28 gr na rękę. Jeśli jednak od marca wyższa kwota wolna od podatku wejdzie w życie, emerytka otrzyma wyższą „trzynastkę”. Świadczenie wyniesie 1623 zł 28 gr. – czytamy w dzienniku.

Minimalna czternastka brutto wyniesie co najmniej 1 tys. 783 zł 82 gr brutto i także będzie zwolniona z PIT. Jednak w tym wypadku obowiązują limity i pełną kwotę świadczenia otrzymają seniorzy, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł – przypomina „Fakt”.