Szwedzki inwestor spotkał się z samorządowcami oraz mieszkańcami Golczewa. Dziś (9.02) w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja właściciela i założyciela firmy Serneke, który zamierza inwestować w Golczewie. – Pan Burmistrz adresował wątpliwości, chcemy je rozwiać gdyż inwestycja jest w toku – podkreślali przedstawiciele firmy.

Firma Serneke została założona w 2002 roku. Zatrudnia 1000 pracowników w 13 biurach w Szwecji. To jeden z największych przedsiębiorców budowlanych na tamtejszym rynku. Roczny obrót firmy sięga 535 milionów euro. Właściciel firmy podkreślił swoje plany związane z ekspansją zagraniczną. – Chcemy stworzyć centrum międzynarodowe w Golczewie. Dlaczego? Bo jest idealnie położne, leży blisko Niemiec, Szwecji, Świnoujścia i łatwo się stąd dostać wszędzie – stwierdził Ola Serneke.

Pierwszy teren kupiłem w 2007 roku. Przez ten okres przechodziliśmy szereg procesów związanych z tym terenem. Chcemy podzielić inwestycję na trzy etapy. Prace budowlane mamy nadzieję rozpocząć jeszcze w tym roku – stwierdził właściciel firmy Serneke.

Co zrobiliśmy i dlaczego nie widzą Państwo żadnych efektów? Bardzo długo czekaliśmy na powstanie strefy. Przez 4 lata czekaliśmy na utworzenie jej w Golczewie i nie miał na to wpływu ani Pan Burmistrz, ani nasze przedsiębiorstwo. Rozpoczęliśmy od przygotowania wjazdu, jesteśmy na etapie wycinki drzew. Został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Pierwsze fizyczne efekty tej działalności zobaczą Państwo za kilka tygodni, wtedy na działkę wjedzie ciężki sprzęt – podkreślał przedstawiciel szwedzkiej firmy.

Prace budowlane mają rozpocząć się po uzyskaniu decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. – To są prace, które musimy wykonać nie możemy zrobić nic bez tego, bo byłoby to samowolą budowlaną. To nie jest tak, że my nie chcemy czegoś robić, to wszystko trwa co może potwierdzić Pan Burmistrz. Wiem, że Państwo są poirytowani, że to wszystko rozpocznie się dopiero pod koniec tego roku, ale my nie mogliśmy zrobić niczego wcześniej.

W najbliższym czasie inwestor po raz kolejny wystąpi do Rady o zmianę planu zagospodarowania, gdyż obecnie działki na których ma powstać przedsiębiorstwo są działkami rolnymi. Przedstawiciele firmy podkreślają, że do wszystkich prac w Golczewie będą angażowani lokalni przedsiębiorcy. – To wszystko koordynuje Pan Burmistrz, jeżeli znacie Państwo jakichś lokalnych przedsiębiorców zapraszamy do współpracy. 

Chcemy sponsorować Państwa klub piłkarski. Prosimy o przekazanie oczekiwań na ręce Pana Burmistrza. To samo dotyczy klubu kolarskiego – stwierdził przedstawiciel szwedzkiego inwestora, który prosi o cierpliwość.

Uzgodnienia, które zostały zaprezentowane na piątkowej konferencji prasowej zapadły podczas czwartkowego spotkania z Burmistrzem Golczewa. W sumie firma planuje zatrudnienie około 1000 osób. Proces będzie podzielony na trzy etapy. Rozpoczęcie produkcji związanej z pierwszym etapem będzie miało miejsce w pierwszym kwartale 2019 roku i pociągnie za sobą zatrudnienie 200 osób. W Golczewie będą powstawały elementy związane z wzmocnionym konstrukcjami stalowymi oraz elementami drewnianymi.