Niecodzienna sytuacja doprowadziła do odkrycia niezwykłego zabytku. Pan Cezary szukał zgubioną przez kolegę obrączkę ślubną, a znalazł późnośredniowieczną szlufkę do pasa!

21 lipca br. pan Cezary Siomka, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niezwykły zabytek. Była to antropomorficzna szlufka do pasa. Wszystko przez to, że pan Cezary na prośbę kolegi szukał na polu zgubioną obrączkę ślubną. Podczas poszukiwań „zguby” natrafił na późnośredniowieczny zabytek. O swym odkryciu natychmiast poinformował pracowników Muzeum. Obrączka też się znalazła.

Szlufka w stanie dobrym. Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona (wysokości 9 mm). Ręce oparte na biodrach. Odstając od biodra tworzą łuk, z otworami o średnicy 4,80 mm (lewy łuk uszkodzony). Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia – tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 15,80 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszani kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 6 mm). W tylnej części zabytku znajduje się czworoboczna szlufka o wysokości 45,35 mm (pomiar zewnętrzny). Zabytek datowany jest na XV-XVI wiek, wykonany z brązu – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.