– Taką niespodziankę dziś nam Bałtyk sprawił! – napisała sołtys Łukęcina, relacjonując akcję ratunkową Błękitnego Patrolu WWF na plaży w Łukęcinie. Wszystko przez fakt, że tuż przy głównym zejściu na plażę natrafiono na leżące szczenię foki.
– Zgodnie z zaleceniami WWF niezwłocznie Pan Zbigniew Paliga poinformował Stację Badawczą w Helu, która poprosiła o zdjęcia i po ocenie, iż jest to szczenię niezwłocznie wysłała wolontariuszy z Dziwnowa i Trzebiatowa WWF Błękitny Patrol , by zabezpieczyć malucha, który nie miał szans na przeżycie bez mamy – relacjonuje Sołtys Łukęcinia.
Według polskiego prawa foki szare są objęte ochroną gatunkową, zabronione jest ich umyślne zabijanie, płoszenie, niszczenie ich siedlisk i ostoi. -Dziękuję z całego serca wszystkim, dzięki którym ten maluszek jest już bezpieczny – dodaje Paula Szabunia.
Foki są zwierzętami wodno-lądowymi. Dlatego sama obserwacja foki na brzegu nie oznacza, że coś jej dolega i wymaga pomocy. Najważniejsze jest zapewnienie spokoju zwierzęciu i nie zbliżanie się do niego. W Bałtyku można spotkać trzy rodzaje fok: foki szare, foki obrączkowane oraz foki pospolite. Zdecydowana większość populacji wszystkich gatunków żyje w północnej części akwenu. Mimo to, niemal codziennie oceanografowie ze Stacji Morskiej w Helu otrzymują zgłoszenia o zaobserwowaniu foki na plażach między Świnoujściem a Krynicą Morską. Wysiłki poczynione w celu odbudowania populacji tych sympatycznie wyglądających ssaków dają coraz większe efekty. Populacja fok powoli, ale systematycznie wzrasta. Aby uzmysłowić sobie skalę zjawiska, należy zestawić następujące dane.
fot. Paula Szabunia
12 komentarzy
Anonim mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 17:14
Ale cudak
Karolina mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 16:57
Jak najbardziej się zgadzam. Niestety w moim Szczecinie słynącym z zieleni drzew ubywa i to w miejscach w których nie ma takiej potrzeby. Ale wiadomo za pieniądze zgoda na wycięcie zawsze jest wydana i niedługo będzie sam beton do podziwiania.
Obywatel mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 15:33
Wspaniały widok. Dla takich widoków warto walczyć o naszą przyrodę, która w rejonach Łukęcina jest jeszcze ostoją dla wielu dziko żyjących zwierząt. Należy powstrzymać degradację środowiska, wycinki lasów i budowę kolejnych apartamentowców, które zajmują dotąd dzikie i piękne tereny.
Hhhhhh mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 14:15
A może byście rąk napisali co konkretnie zrobić gdy się raka spotka. Gdzie dzwonić. Te artykuły są do bani
Anonim mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 10:14
Cudowna brawo😍
Ela mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 17:49
Szybka pomoc. Dobrze, że małe bezpieczne. Co do wycinki drzew- w Policach miało miejsce „golenie” drzew z gałęzi. Pewnie to i potrzebne,ale czy wtedy gdy są na gałęziach piękne pąki a ptaki szukają miejsca na gniazda.?
Anonim mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 8:42
słodziak
Ela mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 17:54
Piękna akcja. Co do wycinki drzew. W Policach miało miejsce ” golenie” drzew z gałęzi. Pewnie to potrzebne tylko czy teraz , kiedy pąki są nabrzmiałe do rozkwitu a ptaki pitrzebują miejsca na gniazda?
Anonim mówi:
mar 31, 2022
o godzinie 8:42
słodka foczka
Gość mówi:
mar 30, 2022
o godzinie 15:44
Słodziak
Anonim mówi:
mar 30, 2022
o godzinie 15:03
I gdzie te dane?
Anonim mówi:
mar 30, 2022
o godzinie 12:44
Jaka śliczna