Trwają rozgrywki Ligi Europy. Kluby piłkarskie stają naprzeciw siebie, walcząc o punkty i puchary. Są wśród nich Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa. Sprawdźmy, jak wygląda ich obecna sytuacja.

Liga Europy UEFA to międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, utworzony w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (1971-2009). Jego organizatorem jest oczywiście Unia Europejskich Federacji Piłkarskich (UEFA). Udział biorą w nim zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn grających w Lidze Mistrzów. Obecnie trwa sezon  rozgrywek 2023/2024. Niższym poziomem Ligi Europy jest Liga Konferencji Europy UEFA. Wśród walczących drużyn są między innymi Raków Częstochowa (Liga Europy) oraz Legia Warszawa (Liga Konferencji). Warto przyjrzeć się ich sytuacji, od niej bowiem zależą typy bukmacherskie.

Sytuacja Rakowa

Raków Częstochowa po raz pierwszy w swych dziejach uczestniczy w trwającej właśnie fazie grupowej Ligi Europy (grupa D). Klub rozegrał na razie dwa mecze: z Atlantą Bergamo i Sturmem Graz. Kolejnym rywalem częstochowian będzie Sporting Lizbona. Są to drużyny z najwyższej półki.

Wprawdzie Atlanta Bergamo nie jest aż tak silna, jak przed kilku laty, kiedy zdobywała swoje najlepsze wyniki, ale nadal uznać ją trzeba za drużynę, która ma dużo do powiedzenia na boisku i nie odpuszcza w walce o jak najlepszą pozycję. Dokładnie pokazało to spotkanie z Rakowem (pierwszy mecz częstochowskiej drużyny w fazie grupowej europejskich pucharów). Polski klub okazał się jedynie tłem dla Włochów, którym uległ 0:2. Przy czym wynik ten nie oddaje skali rzeczywistej przewagi Atlanty, wynoszącej 29:3 w strzałach, 3:1 w celnych.

W drugim starciu grupowym Raków przegrał w Sosnowcu ze Sturmem Graz 0:1. Znów okazał się zdecydowanie słabszy niż rywal, toteż nic dziwnego, że po drugiej kolejce zajmował będzie ostatnie miejsce w tabeli grupy D.

Swoje następnie spotkanie częstochowianie rozegrają 26 października ze Sportingiem Lizbona. W kolejnym miesiącu obędą się dalsze dwa występy Rakowa: 9 listopada znów przeciwko drużynie portugalskiej, a 30 listopada – przeciw Austriakom. Fazę grupową zakończy starcie z Atalantą, które rozegra się 14 grudnia.

Sytuacja Legii

Z kolei Legia Warszawa do europejskich pucharów powróciła po rocznej przerwie. Rozgrywki rozpoczęła w Kazachstanie od meczu z Ordabasami Szymkent. Ten niezwykle trudny mecz zakończył się remisem 2:2. Gole dla Legii strzelili Tomas Pekhart i Blaż Kramer. Rewanż też nie zliczała się do łatwych, ale przy Łazienkowskiej gospodarze odnieśli zwycięstwo 3:2.

Kolejnym rywalem warszawskiego była Austria Wiedeń, która w polskiej stolicy nieoczekiwanie wygrała 2:1. Z kolei rozgrywający się w Wiedniu mecz rewanżowy Legioniści wygrali 5:3 w 99. minucie uchronił wicemistrza Polski od dogrywki.

Legia w czwartej rundzie eliminacji zagra z FC Midtjylland. Mecz w Danii zakończył się remisem 3:3, a w rewanżu po regulaminowym czasie gry i dogrywce było 1:1, lecz Legioniści okazali się lepsi w rzutach karnych.

W rozgrywkach Ligi Konferencji Legia znalazła się w grupie E. Zagra z: AZ Alkmaar, Aston Villą oraz Zrinjskim Mostarem.

Mecz z Aston Villą warszawska drużyna wygrała 3:2. Zwycięstwo było zasłużone, gdyż Legioniści zaprezentowali wysoki poziom gry.

Niestety, drugie swoje spotkanie, z AZ Alkmaar, stołeczna drużyna przegrała 0:1. Obecnie jest na czwartym miejscu w grupie E.

Artykuł Sponsorowany