7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jak co roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia 7.04.1948, WHO wybiera temat przewodni, ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego.
W tym roku ŚDZ tematycznie jest kontynuacją zeszłorocznych obchodów przebiegających pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Celem numer jeden WHO w 2019 roku pozostaje uniwersalna ochrona zdrowia, w której każdy powinien uzyskać potrzebną opiekę w swoim miejscu zamieszkania. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia koncentruje się zatem na powszechnej opiece medycznej, która ma polegać na zapewnieniu wszystkim powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Powszechne ubezpieczenie – obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie, od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację
i opiekę paliatywną – opierając się na silnym systemie podstawowej opieki zdrowotnej.
Jest to ważny problem, bo tylko powszechny dostęp do opieki zdrowotnej chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci. Według WHO podstawowa opieka zdrowotna jest opłacalnym i sprawiedliwym sposobem świadczenia usług zdrowotnych i pomaga krajom w osiągnięciu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Aby osiągnąć cele WHO w 2019 roku wdraża nowy pięcioletni plan strategiczny. Jest w nim mowa o zapewnieniu dostępu do usług zdrowotnych, ochrony ludzi przed zagrożeniami zdrowotnymi oraz zwiększenie poziomu zdrowia i dobrostanu ludzi. WHO zidentyfikowała także dziesięć problemów, które będą w 2019 roku wymagały uwagi. Są to zagrożenia dla zdrowia publicznego postrzegane z wielu różnych punktów widzenia.
Na listę 10. największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku wpisano:
- Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu.
- Choroby niezakaźne.
- Groźba pandemii grypy.
- Złe warunki życia.
- Odporność na antybiotyki.
- Niebezpieczne patogeny, jak wirus Ebola czy MERS.
- Niedostateczna podstawowa opieka medyczna.
- Postawy i ruchy antyszczepionkowe.
- Wirus dengi.
- Wirus HIV.
Opracowała Iwona Budrewicz OZiPZ PSSE w Kamieniu Pomorskim
źródło: WHO
2 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 4, 2019
o godzinie 21:43
Nie można – bo o Kamieniu już nie długo nie będzie ani widu, ani słychu.
gość mówi:
kwi 4, 2019
o godzinie 14:20
Dostaliśmy zaproszenia do bezpłatnego badania słuchu. Niestety, trzeba jechać do Świnoujścia. Czy nie można załatwić badania w Kamieniu ?