W roku 2019 upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu Polska jako pierwsza stawiła czoła hitlerowskiemu i stalinowskiemu oprawcy. Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków. 

O niesłabnącym zainteresowaniu kolejnych pokoleń historią wojny z totalitaryzmem świadczą odwiedzane licznie wystawy, ekspozycje i muzea w całej Polsce oraz po za granicami kraju. 

W związku z przypadającą we wrześniu 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej międzyzdrojscy harcerze X Szczepu „Gniazdo” ZHP we współpracy z Gminą Międzyzdroje przygotowują z tej okazji wystawę. Motywem przewodnim ekspozycji jest pokazanie losów wojennych przez pryzmat Międzyzdrojów. Przedstawienie postaci oraz wspomnień mieszkańców gminy, którzy byli naocznymi świadkami tej wyjątkowo tragicznej historii. 

Zwracamy się z prośbą do wszystkich o wsparcie i wszelką pomoc przy tworzeniu wystawy. Bardzo nam zależy na rodzinnych wspomnieniach i pamiątkach żołnierzy i cywilów walczących podczas wojny (westerplatczyków, powstańców, WP i AK, marynarzy, lotników, żołnierzy walczących na zachodzie i pod Monte Cassino oraz tych, których los nie ominął wywiezieniem na wschód w głąb Związku Radzieckiego). Zapraszamy też instytucje, stowarzyszenia i organizacje, które chciałyby się przyłączyć do projektu. 

Wszelkie pytania i informację proszę kierować na adres: tomasz.rychlowski@zhp.net.pl lub telefonicznie na nr 691 262 432.

phm. Tomasz Rychłowski
Inicjator i koordynator projektu
Komendant X Szczepu „Gniazdo” ZHP