W całej Polsce punktualnie o godzinie 17 zawyły dziś syreny. To wyraz hołdu i pamięci wszystkim tym, którzy oddali swoje życie w heroicznej walce z niemieckim okupantem 1 sierpnia 1944 roku. 

1 sierpnia 2023 roku, punktualnie o godzinie 17, w każdym zakątku Polski zabrzmiały syreny. To wyjątkowy moment, gdy naród zatrzymuje się na chwilę, aby oddać hołd i przypomnieć sobie o tragicznych, ale i heroicznych wydarzeniach, które rozegrały się dokładnie 79 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy, w szarej rzeczywistości okupowanej Polski, młodzi ludzie podjęli decyzję, by stawić czoło brutalnej niemieckiej okupacji. Powstanie Warszawskie, jak później nazwano ten akt heroicznej rebelii, stało się symbolem odwagi, poświęcenia i niezłomnej walki o wolność.

Chociaż walki przyniosły niewyobrażalne cierpienia i doprowadziły do zniszczenia większości stolicy, duch Powstania pozostał niewzruszony, symbolizując wolę walki o niepodległość, jaką wykazali Polacy. Dziś, pamięć tych którzy zaryzykowali wszystko, walcząc o wolną Polskę upamiętnili m.in. strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.