Zbigniew Jeszka, postać znana lokalnie jako barwna osobowość Dziwnowa, to instruktor nurków z międzynarodowymi uprawnieniami, posiadający na swoim koncie imponującą liczbę 800 skoków ze spadochronem. W życiu pana Zbigniewa można znaleźć także epizody niezliczonych nurkowań w celu wydobycia niebezpiecznych znalezisk oraz zaginionych osób, a także bogatą kolekcję wyjątkowych medali i odznaczeń, w tym dwie komandorie.

W urokliwych zakątkach Dziwnowa, w ramach koła historycznego, miało miejsce niezwykłe spotkanie z jednym z najbardziej fascynujących mieszkańców tego miasteczka – panem Zbigniewem Jeszką. Wydarzenie to odbyło się w prawdziwym skansenie wyjątkowych rzeczy zgromadzonych przez pana Zbigniewa, ulokowanym na terenie Ośrodka Sportów Wodnych.

Podczas spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty mieli okazję zanurzyć się w pasjonujących historiach i opowieściach pana Jeszki. To była żywa lekcja historii, która umożliwiła uczestnikom podróż przez czas, okraszona arcyciekawymi anegdotami i opowieściami. Pan Zbigniew brał udział jako nurek w poszukiwaniu przedmiotów skradzionych z kościoła, czy rozbrajał bomby na dnie zbiornika wodnego w Jutlandii.

Poza swoimi niezwykłymi osiągnięciami i przygodami, jest również kolekcjonerem militarystycznych, pozłacanych medali przygotowywanych przez medalierów Mennicy Polskiej, co dodatkowo ubarwiło spotkanie i uczyniło je jeszcze bardziej fascynującym.

Szkoła Podstawowa im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie wyraża swoją głęboką wdzięczność wobec pana Zbigniewa Jeszki za poświęcony czas i bezcenne historie, które wzbogaciły wiedzę i wyobraźnię uczniów, umożliwiając im osobiste doświadczenie kawałka historii w najbardziej autentyczny sposób.