Szanse na niższe ceny jedzenia są coraz większe – to wniosek z najnowszych prognoz Polskiej Federacji Producentów Żywności. Tanieją między innymi sezonowe warzywa, takie jak papryka czy ogórki, a także mleko i masło. Eksperci tłumaczą, że jest to możliwe między innymi dzięki temu, że przestały rosnąć koszty energii.

Na razie widzimy spadki związane przede wszystkim z sezonowością. Tanieją pomidory, ogórki i papryka. Im jest cieplej, im większa produkcja, tym bardziej spadają ceny tych produktów. Widzimy spadki cen produktów z koszyka podstawowego, to już nie tylko spadki cen w promocjach. Standardowo są to spadki cen o około 5-10 procent, to nie jest mało, choć konsumenci oczekują obniżenia cen o 25-30 procent, tak wynika z badań. Spodziewam się obniżek cen mąki i pieczywa, dzięki stabilizacji cen produkcji. Przestały nam rosnąć koszty energii, choć firmy narzekają, że mają podpisane często długoterminowe umowy na koszty energii, które zupełnie nie przystają do cen rynkowych. Branża spożywcza na pewno będzie interweniować w tej sprawie – opisuje prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Według ekspertów, druga połowa roku może przynieść niższe ceny żywności. Pod koniec roku inflacja może być jednocyfrowa. Przed nami jest stabilizacja cenowa. Na razie różnice między miesiącami nie są duże: to dwie dziesiąte procenta, trzy dziesiąte procenta. Konsumenci tego mocno nie odczuwają. Obserwujemy wojny cenowe między sklepami. Jako konsumenci zareagowaliśmy na podwyżki cen żywności mniejszą konsumpcją, czyli spadkiem zakupów. Zaczęliśmy oszczędzać, zaczęliśmy mniej żywności marnować. Zaczęła się ostra walka sieci handlowych i producentów żywności o utrzymanie konsumentów – dodaje Andrzej Gantner.