Choć zima to czas mniejszej aktywności Słowian i Wikingów z Wolina, to już myślą oni o przyszłorocznych wydarzeniach. Znamy już pełną ramówkę przyszłorocznych wydarzeń, które będą miały miejsce w wolińskim skansenie. Najważniejsze jak co roku będą Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, które przez ograniczenia pandemiczne zastąpiły klasyczny Festiwal Słowian i Wikingów.

29 KWIETNIA – 3 MAJA – Majówka Archeologiczna
W czasie Majówki Archeologicznej prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Zapraszamy także na historyczne eksperymenty kulinarne i degustację potraw dawnej kuchni. Na terenie skansenu każdy chętny może zorganizować sobie piknik-majówkę, połączoną z grami i zabawami historycznymi.

21 – 22 MAJA – ZAŚLUBINY KRÓLA SZWEDZKIEGO ERYKA ZWYCIĘSKIEGO ZE ŚWIĘTOSŁAWĄ CÓRKĄ KSIĘCIA POLAN MIESZKA
Grupa historyczna „Red Wing”. Inscenizacja zaślubin króla Szwedzkiego Eryka Zwycięskiego ze Świętosławą córka księcia Polan Mieszka. Opowieść o Księciu Polan Mieszku, który zawarł sojusz ze swoim zięciem Erykiem Szwedzkim przeciwko Duńczykom. Zmagania i zabawy Wojów oraz ludu z okazji zaślubin.

23- 25 CZERWCA – NOC KUPAŁY
Grupa historyczna – „Kolovrat”. Najkrótsza noc w roku , Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana dla każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodami, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne.

2 – 3 LIPCA -MIODOBRANIE
Warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni z wykorzystaniem miodu.

30 LIPCA – 3 SIERPNIA – WARSZTATY ARCHEOLOGII EKSPERYMENTALNEJ
W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące rożne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo.

5 – 7 SIERPNIA – FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW
Prezentowane w tym czasie będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacja wydarzeń i obrzędów sprzed 1 000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów .

20 – 21 SIERPNIA – SŁOWIAŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW
Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowiańskich ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją.

17 – 18 WRZEŚNIA – ŚREDIOWIECZNE SMAKI DZIEDZICTWA
Średniowieczna kuchnia była bogatsza niż nam się wydaje a wiele tradycji, zwyczajów i smaków przetrwało do naszych czasów. Chociaż są i takie, które już dawno zostały zapomniane lub nie są wykorzystywane.

29 PAŹDZIERNIKA – DZIADY
Dziady – Słowiańskie święto odbywające się co roku z myślą o duszach zmarłych. Zaprezentowane będą zwyczaje i obrzędy związane z oddawaniem czci i pamięci o przodkach, którzy już odeszli. Zaduszki z przed 1 000 lat.

Z przyczyn niezależnych od organizatora kalendarium może ulec zmianie.