Choć mija już kilkadziesiąt lat od wielkiego boomu na skutery we Włoszech, to moda na te małe jednoślady nie przemija. W naszym kraju można od pewnego czasu zaobserwować wzrost zainteresowania takimi pojazdami. Okazują się one dla wielu wybawieniem przy poruszaniu się po miejskiej dżungli.

Dlaczego warto?

Chyba nie trzeba za bardzo rozpisywać się o tym, jak polskie metropolie bywają zatłoczone i to nie tylko w godzinach szczytu. Wielu mieszkańców Krakowa, Warszawy, Wrocławia czy Aglomeracji Śląskiej narzeka na wszechobecne korki i zanieczyszczenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z komunikacji miejskiej, jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie dla każdego. Dlatego w takim momencie świetnie sprawdzają się właśnie skutery. Choć wielu osobom kojarzyły się one dotąd bardziej z kurierami czy dostawcami pizzy, to jednak są w stanie skutecznie zastąpić samochód w czasie drogi do pracy.

Najczęściej mówi się o oszczędności czasu, albowiem za pomocą skutera możemy skutecznie omijać korki, poruszać się między samochodami. Jednak dla wielu osób ważne są również kwestie ekonomiczne. Większość małych skuterów w warunkach miejskich spala 3-4 litry benzyny na 100 kilometrów. Tymczasem samochody osobowe to przynajmniej dwukrotnie większy koszt eksploatacyjny. Wraz z rosnącymi cenami za paliwo różnica staje się jeszcze większa. Oczywiście nie dotyczy to pojazdów na gaz, jednak w ich przypadku rozwiązujemy po części tylko problemy ekonomiczne.

Jaki skuter kupić?

Skutery to pojazdy, które możemy zakupić w bardzo korzystnej cenie. Starsze modele na rynku wtórnym dostępne są nawet poniżej 1000 złotych. Już za kilkukrotnie więcej kupimy dla siebie najprostsze, a przy tym cenione egzemplarze prosto z salonu, od producenta. Oczywiście takie pojazdy znacząco różnią się między sobą. Mogą posiadać inną pojemność silnika, układ chłodzenia, skrzynię biegów, być zaopatrzone w gaźnik lub wtrysk paliwa. O tym, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu, wiele nam powie poradnik – Jaki skuter kupić?

Warto się w związku z tym zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie nowy czy używany skuter. Oczywiście za tym drugim przemawiają względy ekonomiczne, albowiem jesteśmy w stanie znaleźć dobrej jakości model w całkiem porządnej cenie. Warunek jest jednak jeden – musimy się znać na sprzęcie. Jeśli nie mamy o nim większego pojęcia, to dobrze będzie skorzystać z pomocy fachowca. Przed zakupem musimy sprawdzić sprawność wszelkich układów, jak i również lamp. Jednocześnie musimy mieć na uwadze to, aby wybierać maszynę do naszej sylwetki oraz umiejętności. W mieście najlepiej sprawdzają się skutery o dużych kołach, o wymiarach przynajmniej 17 cali. Dzięki temu zyskamy odpowiednią stabilność i spory komfort jazdy.

Co do skutera?

Jeżeli już mamy na oku lub zakupiliśmy konkretny skuter, to powinniśmy również pomyśleć nad stosownym ubiorem, elementami wyposażenia. Bardzo wiele powie nam o tym poradnik – jak ubrać się na skuter? Ewidentnie z niego wynika, że podstawą jest tu oczywiście kask. W tym momencie musimy pamiętać, że jest to element, który ma zadbać o nasze zdrowie lub nawet życie, dlatego kupowanie najtańszych modeli nie jest rozsądnym pomysłem. Wybierajmy tylko i wyłącznie kaski spełniające różne normy, posiadające certyfikaty. Obowiązkowo zakupmy również rękawice motocyklowe, kurtkę, stosowne obuwie, jak i również zabezpieczenia przed kradzieżą.

Jak z uprawnieniami?

Ponieważ skutery są pojazdami poruszającymi się po drogach miejskich, zgodnie z obowiązującymi przepisami, warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja z uprawnieniami. O najnowszych przepisach można przeczytać w artykule – jakie uprawnienia na skuter? Jasno wynika z nich, iż osoby poniżej 18. roku życia muszą zdać egzamin na kategorię AM. Konkretna kategoria uzależniona jest w głównej mierze od pojemności silnika skutera. Sporym ułatwieniem z pewnością jest fakt, że możemy legalnie wsiąść na skuter o pojemności do 125 ccm bez dodatkowych kursów i egzaminów, jeżeli od 3 lat posiadamy prawo jazdy na kategorię B. W przypadku pojazdów o większej pojemności czy mocy silnika konieczne będzie zdanie egzaminu z kategorii A1 lub A.

Jazda to nic trudnego!

Nie da się ukryć, że jazda skuterem to nic trudnego. Złapanie równowagi, opanowanie pojazdu zajmie nam krótką chwilę. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż jako początkujący nie powinniśmy od razu rzucać się na głęboką wodę. Najlepiej swe pierwsze kroki stawiajmy poza miastem, na placach manewrowych czy rzadko uczęszczanych drogach. Oczywiście tyczy się to tylko osób, które od razu przestawiają się z samochodu na jednoślad. Pozostałe osoby wszystkiego nauczą się podczas stosownych kursów i egzaminu. Najistotniejsze jest wyczucie maszyny, jej wyważenia, sposobu hamowania. O kilku zaletach czy łatwości jazdy dowiemy się także z tego filmiku.

Z pewnością zakup skutera będzie dla wielu osób świetną okazją do oszczędności czasu i pieniędzy. Jest to idealny pojazd, gdy do swego miejsca pracy, nauki mamy kilka, kilkanaście kilometrów drogi. Nie będziemy musieli się zbytnio przejmować korkami, a i same objazdy będą dla nas bardziej dostępne. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że większość prostych modeli to pojazdy sezonowe, które przydadzą się nam od wiosny do jesieni. Zimą niestety poruszanie się skuterem po ośnieżonych lub oblodzonych drogach może być zbyt niebezpieczne.