Sejm zajmie się projektem ustawy, który zakłada ponowne przeliczenie niektórych emerytur i rent rodzinnych. Zmiany obejmą świadczenia przyznawane w latach 2009–2019, które ZUS wyliczał według mniej korzystnych zasad. Seniorzy mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, jednak na złożenie wniosku o wyrównanie będą mieli tylko sześć miesięcy.

Projektowane przepisy dotyczą osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem. Z powodu ówczesnych zasad wyliczania świadczeń, wielu seniorów otrzymało emerytury niższe, niż gdyby przechodzili na nie w innym miesiącu roku. Nowa ustawa ma to skorygować. Jak wynika z analizy, podstawą do przeliczenia będzie pierwotna decyzja ZUS o przyznaniu emerytury. Jeśli nowe wyliczenia wykażą, że świadczenie powinno być wyższe, seniorzy otrzymają wyrównanie. W przypadku rent rodzinnych również przewidziano możliwość korekty wysokości świadczenia.

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury lub renty rodzinnej będzie można składać od 1 czerwca 2025 roku. Należy jednak pamiętać, że czas na ubieganie się o wyrównanie będzie ograniczony – dokumenty trzeba złożyć w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy. Nowa, wyższa emerytura lub renta obowiązywać będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Projekt ustawy przewiduje także zmianę sposobu obliczania kwartalnych wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego. Nowa metoda ma sprawić, że przyszłe świadczenia będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych i bardziej sprawiedliwe dla emerytów.

Z podanych przez „Fakt” wyliczeń wynika, że: emerytura byłaby podniesiona średnio o 160 zł na rękę, przeciętna kwota wyrównania miałaby wynieść prawie 14,8 tys. zł na osobę.