Temperatura w akwenach powoli spada, a to oznacza, że zaczyna się sezon na zimowe aktywności nad wodą. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Aby ten czas był nie tylko przyjemny ale także bezpieczny, organizujmy dzieciom zabawy wyłącznie na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, jeziorach czy innych zbiornikach wodnych. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc.

Bądźmy uważni podczas wędkowania w przeręblu-nawet największa ryba nie jest warta naszego zdrowia czy życia! Fanom morsowania zalecamy kąpiele w towarzystwie partnera lub w grupie- tak jest po prostu bezpieczniej. Ostrożność powinniśmy zachować również wtedy, kiedy wychodzimy na spacer z naszymi czworonogami. Te nie mają świadomości istniejącego zagrożenia, a często podczas prób ich ratowania dochodzi do tragedii.

Pamiętajmy, że grubość pokrywy lodowej i jej wytrzymałość może być myląca! Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby: zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód, rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową, starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach, w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem, po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód, starać się wezwać pomoc.

Kiedy zauważymy osobę tonącą: Dzwonimy na numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

źródło:
SAR – BSR Dziwnów