Rzecznik Szpitala EMC w Kamieniu Pomorskim reaguje na słowa wypowiedziane podczas poniedziałkowej (9.04) sesji Rady Powiatu. – Nie możemy leczyć pacjentów na bloku operacyjnym, który nie spełnia wymogów sanitarno – epidemiologicznych – czytamy w komunikacie.
Poniedziałkowe spotkanie w Starostwie, to ciąg dalszy burzy, jaka powstała w związku z informacją o planowanym zamknięciu oddziału chirurgii ogólnej. Obecna w trakcie Powiatowa Inspektor Sanitarna przekonywała radnych, że zmiana profilu działalności szpitala to autonomiczna decyzja spółki. W ocenie szefowej Sanepidu, szpital mógłby funkcjonować z warunkowo dopuszczonym blokiem, tak jak było to do tej pory. M.in. te słowa, spowodowały reakcję spółki z Wrocławia. Poniżej publikujemy stanowisko rzecznik Anny Szewczuk – Łebskiej w tej sprawie.
– Prowadząc działalność medyczną, odpowiadamy za bezpieczeństwo pacjentów i nie możemy odpowiedzialnie leczyć ich na bloku operacyjnym, który nie spełnia wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Dlatego 29 marca poinformowaliśmy, że podjęliśmy decyzję o przerwaniu działalności bloku, czego naturalną konsekwencją jest wyłącznie z działania oddziału chirurgii ogólnej. EMC Instytut Medyczny nigdy nie twierdził jakoby oddział chirurgii ogólnej nie spełniał wymagań ustawowych. Informacja ta jest nieprawdziwa, a pomieszczenia oddziału spełniają wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Zawarte w opublikowanym materiale twierdzenie, że oddział chirurgii może funkcjonować bez bloku operacyjnego jest błędne i wynika z niezrozumienia sposobu funkcjonowania szpitala. Blok operacyjny jest miejscem, w którym przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne i jako taki jest niezbędny do funkcjonowania oddziałów zabiegowych. Bez bloku operacyjnego mogą natomiast działać oddziały zachowawcze, takie jak interna, pediatria czy opieka długoterminowa oraz poradnie specjalistyczne, w tym również poradnia chirurgiczna, które pozostają i będą się rozwijać w naszym szpitalu – czytamy w przesłanych wyjaśnieniach.
37 komentarzy
Katarzyna mówi:
kwi 13, 2019
o godzinie 10:38
H… nie szpital wczoraj nie przyjęli mi dziecka z kontuzją nogi musiałam najac auto żeby dziecko do Gryfic zawieźć. Wstyd a dziecko plakalo mi z bulu
Anonim mówi:
kwi 11, 2019
o godzinie 0:13
My w Golczewie mamy trochę lepiej blisko Nowogard i Gryfice
Pani że sklepu mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 22:29
Ale macie lizus w Dziwnowie u nas w Golczewie nie mamy ginekogow chyba że doktor Rad….ale nie chce badać.Szkoda
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 22:16
Bardzo fajna historia szpitala w Gryficach opowiedziana poniżej . Tyle że kiedyś chirurgia miała 90 łóżek, a interna 100. A dziś? Jedna trzecia tego została. Ponadpowiatowa rola tego szpitala dotyczy raczej oparzeniowki, neurologii, neurochirurgii, okulistyki itp. Życzę sił lekarzom sor, chirurgii i ortopedii jak będą ogarniać w sezonie wybrzeże od Międzyzdrojów do Rogowa. Przedsmak będą mieli już w majówkę . A internistom z Kamienia życzę żelaznych nerwów w pracy na pierwszej linii frontu bez chirurga i anestezjologa. Ale im chyba to pasuje, bo milczą.
Andrzej636 mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 19:12
Słuchając i czytając wypowiedzi uważam, że dyrekcja jest odpowiedzialna za sytuację w szpitalu. Zarządzanie tego dyrektora to nieporozumienie!!! Za jego kadencji nic się nie zmieniło na lepsze, wręcz odwrotnie – wszystko się zamyka!!! Starostwo w swoich wypowiedziach mówi, że dyrekcja nie współpracuje, a dyrektor mówi odwrotnie! Gdzie leży prawda???
Byłem pacjentem oddziału chirurgii w Kamieniu Pomorskim. Przyjechałem ponad 200km, bo w mojej miejscowości, w szpitalu też zamknęli chirurgię. Dobrze, że nie była to operacja ratująca życie!!! Dziękuję doktorowi Piotrowi i całemu personelowi medycznemu.
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 19:10
Z tymi najlepszymi ginekologami w Dziwnowie to bym polemizowała.
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 18:53
Do Gryficzanów, którzy nie znają historii powstania Swojego szpitala-
Koncepcja lokalizacji 500-łóżkowego szpitala wielospecjalistycznego w Gryficach powstała pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. W dużej mierze wynikało to z nadmiernej koncentracji zakładów opieki zdrowotnej na terenie miasta Szczecina, z jednoczesnym brakiem odpowiedniej ilości miejsc szpitalnych w terenie. Na początku lat 70. przystąpiono do budowy obiektu, składającego się z pawilonu przeznaczonego na przychodnię specjalistyczną i trzech budynków szpitalnych, w tym osobnego pawilonu dla oddziału chorób zakaźnych. Budowę ukończono na początku lat 80. Szpital rozpoczął funkcjonowanie początkowo w zakresie 4 specjalności podstawowych, a następnie wraz z dopływem kadry, uruchamiano kolejne oddziały dla różnych specjalności. Ostatecznie w 1985 roku Szpital funkcjonował już w pełnym zakresie. 12 kwietna 1985 roku odbyła się uroczystość nadania Szpitalowi imienia profesorów Julii i Witolda Starkiewiczów. Od samego początku istnienia nowy szpital w Gryficach przyjął na siebie rolę ośrodka wspomagającego działalność okolicznych szpitali, a w szczególności placówek w Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie i Resku. Wraz z rozwojem kolejnych oddziałów szpitalnych, dynamicznie rozwijano ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, co było wynikiem ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez personel zatrudniony w szpitalu. Proces ten jest kontynuowany nieprzerwanie i w połączeniu z ciągłą poprawą standardów lokalowych i epidemiologicznych służy pacjentom Szpitala. W1991 roku Zespół Opieki Zdrowotnej w Gryficach zmienił nazwę na Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej. Siedem lat później uzyskał samodzielność i jako Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej zawarł umowę z Zachodniopomorską Regionalną Kasą Chorych na świadczenie usług zdrowotnych. Dynamiczny rozwój Szpitala w latach 1996-2001 ukoronowany został przyznaniem w 1999 roku II poziomu referencyjności przez Ministra Zdrowia. Oznacza to, że Zachodniopomorski Szpital Specjalistyczny w Gryficach udziela świadczeń o II poziomie referencyjności dla ludności gmin: Gryfice, Płoty, Trzebiatów, Brojce, Karnice, Rewal, Łobez, Resko, Dobra Nowogardzka, Węgorzyno, Radowo Małe, Nowogard, Osina, Kamień Pomorski, Golczewo, Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów, Świerzno i Świnoujście. Organem tworzącym i sprawującym nadzór nad Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej (SPZZOZ) w Gryficach jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. CZYLI DLA KOGO TEN WASZ SZPITAL JEST?
Anonim mówi:
kwi 11, 2019
o godzinie 8:24
Dla ludzi !
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 17:39
To prawda w Dziwnowie są najlepsi specjaliści w tym ginekolodzy.Pozdrowienia dla Naszej Doktor Asi
D mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 17:34
A pamiętacie naszą mleczarnię i mleczko w tupkach …i zlikwidowali a teraz czas na szpital.Doceniajmy choć naszych lekarzy rodzinnych oni są szkolenia i umieją wszystko , Naszą Doktor Asia nawet zaszyje ranę.My w Dziwnowie jesteśmy bezpieczne
Patriota mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 17:05
Dodatkowi pacjenci u Nas w Gryficach spowodują większy tłok i utrudnienie, Nasi lekarze będą bardziej umęczeni a SZpital nie będzie miał więcej pieniędzy bo NFZ płaci ryczałt.Nie chcemy tu sytuacji z Sosnowca. Nie dbałości o swoich lekarzy to macie tak jak chcieliście. U Nas wasi lekarze będą mile przyjęci , mieszkają już dawno w Gryficach i Trzebiatowie i mamy dużo szczęścia że wracają a nie wyjadą za granicę.My ich serdecznie przyjmiemy i docenimy .I cytuje miałeś chamie złoty róg….
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 19:19
Wyjatkowo głupi i bełkotliwy post, szkoda słów na polemikę.
Gryficzanin mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 14:55
Co innego korzystać ze szpitala będąc przejazdem. Co innego wysyłać całą populacje do sąsiedniego bo z własnym nie potrafi się zrobić porzadku. Słyszał ktoś o limitach z NFZ? A widział ktoś żeby koń się cieszył jak chłop pola dokupił ? Więc chyba nie pisze bzdur. Zresztą w Kamieniu też leczą sie przyjezdni. Prawda? Bierzecie sie za tego Michalaka i na teczkach go do Slawna oddajcie skąd przyszedl.
janka mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 12:08
Pan gryficzanin chyba postradał zmysły pisząc takie bzdury,szpital w Gryficach przyjmie pacjentów bo ma za to płacone od NFZ,ma nowoczesną aparaturę o której szpital w Kamieniu może tylko pomarzyć i dużo lepszą kadrę.A i tak dużo lekarzy i pielęgniarek z Kamienia tam pracuje.Z tego co piszą w prasie to niedługo otwierają w Gryficach nowy bardzo nowoczesny blok operacyjny i z czym tu ma Kamień konkurować.
loozak mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 10:48
Żegnamy EMC nie chcemy was tutaj!
Ja mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 10:33
A miało być tak pięknie po wyborach wywiady, zdjęcia w internecie,wizyty w zakładach pracy a tu Suweren coś od nich chce. Władza do roboty, do roboty….
x mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 10:31
W czwartek spotkanie dotyczące fermy drobiu w Mechowie
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 8:32
Zniszczyli wszystko.Sprzęt, budynki, sale operacyjne – zostawili jedna na której nic nie robili.Ograniczyli personel medyczny,…..,Zepsuli opinię Szpitalowi,dookoła teren brudny zaniedbany.A wiadomo co stało się z pieniędzmi ,które otrzymywali? A teraz zlikwidują to co pozostało ze Szpitala i zadowoleni przekształca go w Z O L . Niech wracają na Sląsk i tam robią rewolucję a może już ich i tam nie chcą.
Pacjent mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 8:22
Panie „GRYFICZANIN” co to za komentarz ze Szpital w Gryficach nie chce pacjentow z powiatu Kamienskiego???? A Pan bedac w innym miescie lub innym powiecie potrzebujac pomocy medycznej to tez maja Panu jej nie udzielic bo jest Pan z innego powiatu????? Jezeli chodzi o zdrowie i zycie pacjenta to kaZdy szpital, prZychodnia itd… maja taki obowiazek aby udzielic tej pomocy kazdemu. Wiec niech nie pisze Pan takich bzdur.
kamienianka mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 6:50
pogonic to towarzystwo
Mieszkaniec mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 6:10
Szpital wybrał taktykę:psy szczekajo a karawana idzie dalej.
Gryficzanin mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 22:55
Śledzę tą sprawę na bieżąco, bo już sobie ta spółka emc wszytko w główce pokładała kosztem sąsiednich powiatów. A my nie chcemy pacjentów z Kamienia w Gryfickim szpitalu! I tak jest tu tłok! Każdy powiat niech się sam ogarnia ze swoimi problemami. Będą nam tu robić tłok i pogłębiać długi jakie szpital ma. Jak chcą się u nas leczyć niech się powiat kamieński i emc dokłada do szpitala w Gryficach. A Pani rzecznik emc niech tak nie rozdziela pacjentów między szpitalami, bo ona nie jest od tego. Pytała kogoś w szpitalu w Gryficach czy może sobie naszym szpitalem buźkę wycierać i używać do swoich rozgrywek? Radźcie sobie sami. Zawsze będziecie tu po prośbie.
gość mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 9:43
Panie „GRYFICZANINIE” to pacjent wybiera sobie szpital w którym chce być leczony, operowany…, a za pacjentem idą pieniądze z NFZ.
Anonim mówi:
kwi 10, 2019
o godzinie 13:50
Obyś nie musiał po prośbie czekać gdziekolwiek na pomoc _ karma wraca zawsze ze zdwojoną siła!!!
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 21:59
Zamydlanie Nam Wsystkim oczu …
heniek mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 21:21
nie możemy odpowiedzialnie leczyć ich na bloku operacyjnym, który nie spełnia wymogów sanitarno-epidemiologicznych……a do tej pory spełniał ???co za idiotyczne tłumaczenie zaraz się okaże że to wszystko to wielka pomyłka i trzeba cały szpital zamknąć….
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 21:01
Ale pani rzecznik ściemniasz-nie wstyd pani???
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 20:54
W końcu ktoś udostępnił umowę dzierżawy szpitala-Pan Kronenberg na FB.
Czytam, i widzę mnóstwo rzeczy, które są jej złamaniem ze strony EMC.
1.Nieruchomość ma być wykorzystana na cele PUBLICZNE związane z działalnością medyczną – jak mają się do tego komercyjne hospitalizacje na internie i chirurgii, a szczytem jest komercyjny ZOL. Szpital ma działać publicznie, czyli w ramach umów z nfz.
2.Nieruchomość ma być używana zgodnie z jej przeznaczeniem. W chwili podpisywania umowy były określone oddziały, i nieruchomość miała określone przeznaczenie. Więc ginekologia powinna być używana na oddział ginekologiczny, sala cięć do cięć cesarskich, blok operacyjny na operacje itp, itd. A tak nie jest!.
3.Wszelkie prace adaptacyjne emc ma przeprowadzić na własny koszt tak by spełniały wymogi programu dostosowawczego.Ich obowiązkiem wynikającym z umowy jest dostosowanie bloku do wymogów ustawy!
4.Pozostawienie nieruchomości w stanie niepogorszonym – a już zlikwidowano oddział ginekologi, zlikwidowano salę cięć. Szykują się do likwidacji bloku.
5. Wszelkie zmiany substancji budynku i pomieszczeń wymaga zgody dzierżawcy. Czy starostwo zgodziło się na zamiany w o. ginekologicznym, który jest teraz zolem. Ponoć nie! Więc umowa jest złamana!.
6. A jakie są koszty zerwania umowy? Zerowe! Bo Starostwo miałoby zwrócić nakłady związane z inwestycjami dostosowawczymi do wymogów ustawy, a tych emc nie poniosło i nie che ponosić (przykład bloku operacyjnego). Ich inwestycje w zol to ich ryzyko i do tego wbrew zapisom umowy.
Na co więc czekać – umowa jest łamana przez emc ewidentnie.
I proponuję, żeby pani rzecznik ze zrozumieniem przeczytała tą umowę,a nie zasłaniała się tzw „dobrem pacjenta” ( zapytała jakiegoś o jego zdanie?) i nie sugerowała do tego , że Pani Dyrektor Sanepidu czegoś nie rozumie… było to bezczelne i niegrzeczne. Jak cała postawa emc.
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 21:24
jeszcze w zielone gramy
ToSka mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 20:02
To co Starostwo jednak biała flaga? Mieszkancy Kamienia Pomorskiego obudzcie się.
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 19:51
Sala operacyjna to szczyt szpitala. Porządek zaczyna się przed wejściem, a tam jak jest – każdy widzi.
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 19:01
niech pani rzecznik nie mydli nam oczu,my mieszkańcy kamienia pom. zrobimy wszystko aby oddział hirurgi istniał.nawet z ,wyrzuceniem was z kamienia na wozie z obornikiem przez mieszkańców kamienia.
Mieszkanka kamienia mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 19:00
Ciekawe jak to jest, że akurat teraz nie spełnia wymagań. A rok temu jak miałam tam zabieg to spełniał wymagania. Z tego co wiem to jeszcze w styczniu jak byłam na kontroli u lekarza. To musiałam czekać bo pan doktor akurat przeprowadzał zabieg a nawet dwa. Więc tak strasznie ta sala od stycznia została zniszczona, że się nie nadaje. Coś mi tu śmierdzi ściema.
Mieszkanka powoatu mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 20:11
Wczoraj sesje oglądałam i pani inspektor powiedziala że jej zdaniem blok spełnia warunki że faktycznie brakuje mu kilku śluz ale lekarze i kadra dbają o chigiene i czysto bloku i nic złego się tam nie działo. Więc dopuszcza blok do dalszej pracy po kontrola h. Więc słaba ta wymówka szpitala
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 18:52
Żal mi tej rzeczniczki. Naprawdę widzę że jesteście odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców powiatu. Jaki następny oddział zamykacie mając na uwadze nasze zdrowie? Co zrobiliście aby dostosować blok operacyjny do obowiązujących przepisów?
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 18:28
EMC Instytut Medyczny Won z mojego miasta!!!!
Anonim mówi:
kwi 9, 2019
o godzinie 18:20
I o to chodzi. Przychodnia dla doraźnych zabiegów bay pasy w szczecinie. W sumie to ten cały szpital to bay pas.