Dziś premier Mateusz Morawiecki razem z wicepremierem Jackiem Sasinem ma ogłosić założenia tarczy antyinflacyjnej. Znajdzie się w niej  obniżka akcyzy, ale także VAT-u i podatku od sprzedaży detalicznej.

Tarcza antyinflacyjna zakłada, że czasowo zawieszony zostanie pobór podatku od sprzedaży detalicznej. Po drugie, obniżona zostanie akcyza i to do najniższego dopuszczalnego unijnym prawem poziomu. Te działania powinny obniżyć ceny paliw o kilkadziesiąt groszy za litr. Jeżeli natomiast chodzi o gaz ziemny, który jest dostarczany do gospodarstw domowych, to tu nastąpi czasowa obniżka podatku VAT.

Zostanie także czasowo obniżona akcyza i podatek VAT na prąd. Elementem tej tarczy ma być także obniżenie marż pobieranych przez firmy, a więc obniżenie zysków. Tego nie można zapisać wprost, bo byłoby to działaniem na szkodę inwestorów, ale zarządy państwowych spółek mają przygotować takie rozwiązania.

W październiku 2021 roku ceny towarów i usług w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu wzrosły o 6,8 procent – podał Główny Urząd Statystyczny, rozszerzając poprzedni tzw. szybki szacunek.

źródło:
PAP