Pomysł tego projektu urodził się w głowach druhów i druhen OSP Kłęby i OSP Kretlewo. Wymyślili, że złożą projekt do Budżetu Obywatelskiego zewnętrznych defibrylatorów AED w sześciu miejscowościach gminy Golczewo.
Dlaczego sześciu? Ograniczała ich maksymalna kwota jednego projektu – 50000 złotych. Osobą która podjęła się wyboru urządzenia i dostawcy tych urządzeń został Arkadiusz Olejnik Prezes OSP Kłęby (z uwagi na to że jako strażak OSP ma przeszkolenie KPP i lubi nowinki techniczne)
– Założyłem sobie że urządzenie ma być bardzo proste w obsłudze, ale zarazem jakościowo najlepsze i tanie w użytkowaniu, ale do tego jeszcze mamy mieć możliwość śledzenia na żywo stanu tych urządzeń do tego szafka zewnętrzna ma spełniać najwyższe standardy przechowywania AED, oraz dostawca bezpłatnie przeprowadzi szkolenia z ich użycia dla wszystkich chętnych mieszkańców. Przede wszystkim tych gdzie zostaną zainstalowane te AED i nie tylko – mówi prezes OSP.
Po przeanalizowaniu wszystkich otrzymanych ofert, tylko jedna firma spełniała kryteria – firmy PARAMEDICA z Warszawy i wybór padł na defibrylator AED BeneHart i szafkę AIVIA.
Dzięki zaangażowaniu OSP Kłęby, OSP Kretlewo, OSP Wysoka Kamieńska, Sołectwa Kłęby-Ronica, Sołectwa Kłodzino-Drzewica  Sołectwa Kretlewo, Sołectwa Niemica, Sołectwa Wysoka Kamieńska udało się zebrać bardzo dużo głosów i projekt dostał akceptację mieszkańców.
– Muszę dodać że cel tego projektu to troska o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy. Montażem i podłączeniem do sieci 230V szafek AIVIA zajęliśmy się sami. Uruchomieniem systemu podglądu stanu Defibrylatorów AED na żywo podjął się osobiście pan Paweł Waszko z firmy PARAMEDICA. Dalsze kroki w projekcie to ustalanie szczegółów projektu i tu muszę pochwalić firmę PARAMEDICA za ich podejście i profesjonalizm – mówi prezes OSP Kłęby.
Firma PARAMEDICA wzięła na siebie ciężar szkoleń i przygotowanie materiałów marketingowych które podczas tych szkoleń będą rozdawane mieszkańcom którzy przybędą na te warsztaty. Wspólnie z pomysłodawcami i dostarczycielem sprzętu ustaliliśmy miejsca i terminy szkoleń dla naszych mieszkańców.
Poniżej terminy tych szkoleń:
1.12.2021 :
Kłodzino godzina 16.00 .Świetlica Wiejska w Kłodzinie
Golczewo godzina 18.00 .Sala GOKiS w Golczewie
2.12.2021 :
Niemica godzina 16.00 .Świetlica Wiejska w Niemicy
Wysoka Kamieńska godzina 18.00 .Świetlica Wiejska w Wysokiej Kamieńskiej
3.12.2021 :
Kretlewo godzina 16.00 .Remiza OSP Kretlewo
Kłęby godzina 18.00 .Świetlica Wiejska w Kłębach
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych mieszkańców gminy na szkolenia, to niepowtarzalna okazja posiąść wiedzę która jest bezcenna i może komuś uratować życie w sytuacji zagrożenia utraty życia. Przekonacie się sami na tych warsztatach że to naprawdę jest proste.