Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas wizyty w Białymstoku przekazał, że jeśli chodzi o skład rządu, na czele którego ma stać Donald Tusk, to „wszystkie nazwiska są dopięte”, a obszary odpowiedzialności – podzielone. Lider Polski 2050 podkreślił, że nie przewiduje w tej sprawie żadnych zmian.

Jak oświadczył Hołownia, posłowie nie skończą pierwszego posiedzenia Izby (rozpoczętego 11 listopada) „dopóki z Sejmu nie wyjdzie rząd”. – Zwoływanie, zamykanie i otwieranie kolejnego posiedzenia Sejmu to formalności, zawiadomienie wielu osób w państwie, konieczność dochowania terminów. My ten Sejm będziemy trzymać pod parą (…). Będziemy się spotykać co tydzień i będziemy gotowi, by premier Mateusz Morawiecki w dowolnym dniu, w ciągu 14 dni (od powołania – przyp. red.), przyszedł i wygłosił expose – powiedział marszałek Sejmu.

Niezwłocznie po tym, jak przegłosujemy wotum zaufania – jak sądzę raczej jego brak – dla rządu Mateusza Morawieckiego, w pierwszej możliwej godzinie, w której będzie to możliwe, Sejm przystąpi do głosowania nad drugim krokiem, expose i rządem Donalda Tuska – oświadczył Hołownia.

Marszałek Sejmu był również pytany o ocenę ewentualnego powołania rządu tworzonego przez szefa PO Donalda Tuska 13 grudnia. – 13 grudnia to jest data oczywiście bardzo ważna w historii Polski, natomiast ja nie podejrzewam prezydenta (Andrzeja) Dudy o taką aż małostkowość, że chciałby budować jakieś paralele historyczne między tworzeniem rządu Donalda Tuska a wprowadzaniem stanu wojennego. To już byłaby wyjątkowa małość, a ja o taką prezydenta nie oskarżam – odpowiedział.

A więc ja bym nie fetyszyzował tej daty; jeżeli będzie trzeba odebrać nominacje 13 grudnia, to zapewniam, że wszyscy ministrowie bez szemrania i bez żadnego komentarza je odbiorą, ciesząc się z tego, że zaczyna się nowa misja – dodał.

To według nieoficjalnych informacji, do których dotarły „Fakty” TVN, skład przyszłego rządu Donalda Tuska:

Donald Tusk – premier
Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji
Adam Bodnar – minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka – minister do spraw Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak – koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz – minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański – minister finansów
Borys Budka – minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras – minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka – minister edukacji
Izabela Leszczyna – minister zdrowia
Dariusz Klimczak – minister infastruktury
Krzysztof Hetman – minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski – minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko – minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny i polityki społecznej
kandydat Lewicy – minister nauki i szkolnictwa wyższego