Polski Ład do przebudowy. Zamiast ulgi dla klasy średniej PiS planuje szerszą obniżkę PIT. Stawki mają zejść z 17 do 12 proc. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że jeszcze w czwartek propozycje rządu dotyczące zmian podatkowych zaprezentuje opinii publicznej i przekaże do konsultacji społecznych.

„Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT” – napisał w środę wieczorem na swoim profilu na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

Jak donosił „Dziennik Gazeta Prawna” zmiana ma polegać na likwidacji ulgi dla klasy średniej. Z kolei z ustaleń „Business Insider Polska” wynika, że chodzi o bardzo konkretną obniżkę stawek podatkowych PIT – z obecnych 17 do 12 proc.

W  Ministerstwie Finansów od paru miesięcy trwają prace nad zmianami w podatkach dochodowych, które mają poprawić niektóre rozwiązania wprowadzone od początku roku w ramach podatkowej części Polskiego Ładu.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc.

Miała to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5701 zł do 12 800 zł.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci).

Rząd już kilkukrotnie łatał system podatkowy od początku roku. Skutek był taki, że programiści tworzący aplikacje księgowe nie nadążali z wprowadzaniem tych zmian. A księgowi podejmujący „ręcznego” wyliczenia pensji nie mogli być pewni, czy za chwilę rząd nie zmieni obowiązującego systemu.