Zbliżający się czas, to nie tylko moment zadumy. To także okres, w którym powinniśmy się wykazać ostrożnością, aby ustrzec się przed kradzieżą. Policjanci radzą czego unikać w swoim zachowaniu, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Funkcjonariusze radzą, aby nie zabierać ze sobą na nekropolie większych kwot pieniędzy, biżuterii, ani wartościowych dokumentów. Podkomisarz Bartłomiej Osmólski apeluje do tych, którzy jednak zdecydują się na zabranie ze sobą takich przedmiotów lub pieniędzy, aby osoby te nie trzymały ich w łatwo dostępnej torebce.

Podkreślił, że złodzieje obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się na przykład, by nabrać wody. Ta chwila nieuwagi wystarczy, aby dokonać kradzieży. Policjanci apelują również, aby wartościowych przedmiotów nie pozostawiać w pojazdach, szczególnie w miejscach widocznych. To może sprowokować złodziei do dokonania włamania do samochodu.

Na drogach krajowych i wojewódzkich w całej Polsce pojawiło się więcej patroli policji. – Funkcjonariuszy napotkamy też w okolicach cmentarzy – mówi komisarz Anna Kamola. – Kierowcy muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Będziemy sprawdzać czy kierujący stosują się do przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. Będziemy sprawdzać czy kierujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Będziemy zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierujących.

Policjanci będą też czuwać nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze, również na terenie samych nekropolii.