178 tabletek z oksydonem zatrzymali funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Tabletki ukryto w przesyłce z zabawkami, która miała trafić do USA.

Funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS na bieżąco prowadzą kontrole przesyłek wchodzących do Polski i wysyłanych od nas za granicę.  Podczas działań w jednej z firm kurierskich naszego województwa do kontroli wykorzystywaliśmy mobilne urządzenie RTG. Dzielnie wspierała nas czworonożna funkcjonariuszka MERIDA. 

Do kontroli fizycznej wytypowaliśmy przesyłkę, uprzednio prześwietloną za pomocą mobilnego skanera. Przesyłka była nadana w firmie w woj. zachodniopomorskim, a trafić miała do odbiorcy w USA. Obraz RTG dał funkcjonariuszom podstawy, aby przeprowadzić szczegółową kontrolę przesyłki. 

Nadawca przesyłki jako deklarowany towar wpisał „zabawka”. Po otwarciu przesyłki funkcjonariusze znaleźli w niej zabawkę – samochód terenowy z przyczepą. W przyczepie ukryte było 178 zielono-miętowych tabletek. W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów prawa farmaceutycznego, tabletki zatrzymano do dalszego postępowania. 

Badania przeprowadzone przez Laboratorium Celno-Skarbowe Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu potwierdziło, min. obecność OKSYKODONU* w badanej próbce. Zabezpieczona przesyłka z informacjami została przekazana do Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód, która poprowadzi dalsze postępowanie. 

*Oksydon jest środkiem odurzającym.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie