Napęd na przód, na tył i na wszystkie koła to trzy główne systemy napędowe stosowane w samochodach. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i wpływa na prowadzenie pojazdu. Dzisiaj dowiesz się, jakie są między nimi różnice.

Napęd na przód – popularny w autach osobowych

Tego typu system napędowy najczęściej występuje w samochodach osobowych, zarówno w kompaktowych autach miejskich, jak i w większych sedanach, czy minivanach. W tym układzie siła napędowa jest przenoszona na przednie koła. Pojazd taki charakteryzuje się dobrym opóźnieniem, łatwością manewrowania i wyższą efektywnością paliwową.

Jednak napęd na przód może wprowadzić tzw. efekt podsterowności, co oznacza, że przednie koła mają tendencję do ślizgania się podczas agresywnego skręcania. Dlatego auta takie należy prowadzić precyzyjnie i zachować ostrożność na mokrych lub śliskich nawierzchniach.

Napęd na tył – wady i zalety tego rozwiązania

Rozwiązanie to spotkać można w niektórych typach samochodów sportowych, luksusowych limuzynach lub autach terenowych. Napęd tylny zapewnia doskonałą trakcję podczas przyspieszania, szczególnie na suchej nawierzchni utrzymanej w dobrym stanie. Samochody z napędem na tył są często bardziej zwrotne i pozwalają na dynamiczną jazdę, zwłaszcza na zakrętach.

Napęd na tył może być bardziej wymagający dla kierowców w trudnych warunkach, ponieważ łatwiej powoduje efekt nadsterowności. Polega on na tym, że tylne koła tracą przyczepność, co może być niebezpieczne podczas nagłych manewrów.

AWD, czyli napęd na wszystkie koła

Napęd na 4 koła, znany jest także jako AWD (all-wheel drive) lub 4×4. Spotkać go można w różnych typach samochodów. Przydaje się zwłaszcza w samochodach terenowych, SUV-ach i crossoverach. Rozwiązanie to zapewnia dodatkową trakcję i stabilność w trudnych warunkach jazdy. Ten system napędowy przekazuje moc na wszystkie cztery koła pojazdu.

 

AWD poprawia przyczepność i stabilność, szczególnie na śliskich lub nierównych nawierzchniach. Jednak rozwiązanie to może być bardziej energochłonne, a elementy napędu cięższe. Niekiedy wpływa to na nieco wyższe zużycie paliwa w porównaniu do napędu na przód lub na tył.

Napęd na przód, tył i na wszystkie koła – porównanie

Wysokość składki zależy od wielu czynników, takich jak marka i model pojazdu, jego wartość, historia ubezpieczeniowa kierowcy, ale także od charakterystyki technicznej samochodu, w tym np. pojemności silnika.

Napęd na przód, czyli najpopularniejsze rozwiązanie w samochodach osobowych, jest stosunkowo bezpieczny i ekonomiczny. Napęd na wszystkie koła wpływa na dobrą przyczepność i stabilność. Natomiast napęd na tył, choć w wielu przypadkach zapewnia dynamiczne prowadzenie, może nie być zbyt bezpieczną opcją, szczególnie podczas trudnych warunków pogodowych, takich jak deszcze, czy śnieg.

Pamiętnej jednak, że ubezpieczyciel może brać pod uwagę różne czynniki, a napęd użyty w danym samochodzie może łączyć się bezpośrednio z marką i modelem pojazdu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, ile wyniesie składka w przypadku Twojego pojazdu – skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora LINK4. Możesz także zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i porozmawiać z konsultantem, lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Napęd na przód, tył i na wszystkie koła – podsumowanie

Wiesz już, jakie są zalety i wady napędu na przód, tył i wszystkie koła. Każde z tych rozwiązań ma wpływ na prowadzenie auta i w każdym typie znajdziesz interesujące i warte uwagi auta.

Gdy już dokonasz wyboru co do zakupu pojazdu, skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora i wykup OC samochodu w LINK4. Wybierając Pakiet OC, otrzymasz Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, dzięki czemu będziesz mógł liczyć na pomoc w razie niespodziewanych sytuacji na drodze.

Ubezpiecz Twój pojazd już dzisiaj i jedź bezpiecznie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Artykuł Sponsorowany