PIT za podatnika rozliczy urząd skarbowy
Dzięki złożeniu prostego wniosku PIT-WZ (czyli wniosku o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy) sama administracja skarbowa sporządzi dla podatnika roczne rozliczenie podatku na formularzu PIT-37. Zrobi to nawet wtedy, gdy podatnik uzyskuje dochody od więcej niż jednego pracodawcy czy korzysta z ulg i odliczeń (np. ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej).
W PIT-WZ można wnioskować o:
- rozliczenie w sposób przewidziany dla małżonków albo osób samotnie wychowujących dzieci,
- uwzględnienie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w wysokości innej niż zastosowana przez płatnika przy poborze zaliczek,
- zastosowanie przysługującego odliczenia z tytułu ulgi rehabilitacyjnej lub ulgi na dzieci,
- przekazanie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego (OPP) kwoty w wysokości 1% podatku należnego wynikającego z zeznania.
Jak można podpisać wniosek
- podpisem kwalifikowanym,
- profilem zaufanym,
- kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu za rok poprzedni,
- przy użyciu danych uwierzytelniających, stosowanych przez bank krajowy albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do weryfikacji – w drodze elektronicznej – posiadacza rachunku bankowego (w przypadku wniosków składanych za pośrednictwem tych podmiotów).
Na podstawie wniosku i informacji od płatników urząd skarbowy przygotuje dla podatnika rozliczenie za rok 2017, które można zaakceptować albo odrzucić.
PIT-WZ jest dostępny na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Wniosek można także złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego banków krajowych albo spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, które świadczą usługę drogą elektroniczną.
Więcej informacji znajduje się na Portalu Podatkowym w zakładce Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ).
Można też skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT (PFR)
Przy rozliczaniu PIT za 2017 r. podatnicy mogą też skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), czyli przygotowanej przez urząd skarbowy propozycji zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. W tym sposobie rozliczenia podatnik sprawdza przygotowany PIT, może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia oraz kwotę 1% dla wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
Usługa PRF za 2017 r. będzie dostępna od 15 marca 2018 r na Portalu Podatkowym. Więcej informacji o PFR znajduje się na Portalu Podatkowym w zakładce Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR).
Emeryci i renciści mogą złożyć PIT-OP
Emeryci lub renciści, którzy dostali od organu rentowego (np. ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A, a chcieliby przekazać 1%swojego podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, mogą to zrobić składając PIT-OP w terminie do 30 kwietnia 2018 r.
Oświadczenie PIT-OP można złożyć elektronicznie wypełniając formularz udostępniony na Portalu Podatkowym, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Składając oświadczenie elektronicznie można je podpisać bezpłatnym podpisem – kwotą przychodu z zeznania rocznego za 2016 lub profilem zaufanym e-PUAP. W ten sposób można oszczędzić czas i nie trzeba wypełniać całego zeznania podatkowego. W oświadczeniu PIT-OP należy wskazać tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma zostać przekazany 1% swojego podatku.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim