Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie – poinformowały światowe agencje informacyjne. Putin powiedział, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał groźbami ze strony Ukrainy i ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy. 

Prezydent Rosji stwierdził, że operacja militarna w Donbasie ma na celu ochronę tamtejszej ludności. Podkreślił, że okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań i dodał, że Rosja nie zamierza okupować Ukrainy. Putin wezwał także ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów. Powiedział, że w przypadku zagranicznej ingerencji Rosja zareaguje natychmiast. Dodał, że za przelew krwi będzie odpowiedzialny naród ukraiński. Putin stwierdził, że ogłosił początek „specjalnej operacji wojskowej”, by „zdemilitaryzować” i „zdenazyfikować” Ukrainę.

„Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie” – powiedział prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu. Zapowiedział, że „świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności”.

Przed godziną 5 rano rozpoczął się morski desant na Mariupol, zaś rosyjscy spadochroniarze starają się przejąć kontrolę nad lotniskiem, by mogły zrzucić tam siły i okupować Kijów. W stolicy Ukrainy wszystkich obudziły cztery bardzo głośne wybuchy. Były słyszalne na południowy-wschód od centrum Kijowa.

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie – pisze Interfax-Ukraina. Media piszą także o wybuchach w Odessie i Charkowie oraz o rosyjskim desancie morskim w Mariopolu i Odessie. 

Prezydent USA Joe Biden ogłosi dziś pełne sankcje USA i Zachodu przeciwko Rosji – przekazał Biały Dom. Do ogłoszenia dojdzie wczesnym popołudniem czasu lokalnego (wieczorem czasu polskiego).

Według CNN, Biden ogłosi „sankcje na pełną skalę”. Z wcześniejszych zapowiedzi Białego Domu wynika, że obejmą one największe rosyjskie banki, kontrolę eksportu wysokich technologii, od których Rosja jest uzależniona, a także – być może – odłączenie Rosji od globalnego systemu komunikacji bankowej SWIFT.

„Pociągniemy Kreml do odpowiedzialności” – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Zdecydowanie potępiamy nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę. W tych czarnych godzinach nasze myśli są z Ukrainą i niewinnymi kobietami, mężczyznami i dziećmi, gdy stoją w obliczu tego niesprowokowanego ataku i strachu o swoje życie” – napisała von der Leyen na Twitterze.