Czeka nas kolejna fala protestów rolniczych – blokad dróg i przejść granicznych. NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” podjął decyzję o rozpoczęciu strajku generalnego. Jak czytamy w oświadczeniu, „powodem są decyzję Brukseli ws. importu produktów rolnych z Ukrainy i bierność polskiego rządu”. Tym razem odczujemy go także w Powiecie Kamieńskim.

 komunikatu rolniczej „Solidarności” wynika, że za tydzień – w piątek 9 lutego o godz. 10 – zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą. Nie ma na razie informacji na jak długo. Poza tym w niektórych województwach mają rozpocząć się czasowe blokady dróg. Potrwają one od 9 lutego do 10 marca. „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia” – pisze w oświadczeniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Działacze przywołali w tym kontekście decyzję Komisji Europejskiej o przedłużeniu do czerwca 2025 roku unijnej umowy handlowej z Ukrainą. „Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny” – napisano w komunikacie.

9 lutego także w Powiecie Kamieńskim zobaczymy strajkujących rolników. Planują oni przejazd z Parłówka do Kamienia Pomorskiego o godzinie 11.