Od września uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej czekają lekcje pierwszej pomocy. Nie będzie to odrębny przedmiot, ale element godziny wychowawczej. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dzieci poświęcą na pierwszą pomoc 12 godzin rocznie.

Od 1 września uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej będą się uczyć pierwszej pomocy – zapowiedziała minister edukacji Barbara  Nowacka. Szefowa MEN podkreślała w programie „Gość Radia ZET”, że im wcześniej zacznie się taką edukację, tym lepiej. Bogdan Rymanowski dopytywał, co z dalszymi klasami. – Wspólnie z grupami związanymi z ratownictwem medycznym myślimy o formie utrwalania tej wiedzy w następnych latach, ale to jeszcze na etapie wstępnych rozmów – mówiła w Radiu ZET Nowacka.

Dane Europejskiej Rady Resuscytacji (organizacji zajmującej się opracowywaniem jak najskuteczniejszych i najbardziej praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy) pokazują, że już kilkuletnie dziecko może uratować komuś życie. Jedyne ograniczenia w nauce pierwszej pomocy wynikają z warunków fizycznych najmłodszych – komentuje w rozmowie z reporterem Radia ZET Michałem Makowskim ratownik medyczny Jan Świtała.