Decyzja zapadła! Młodzi kandydaci na kierowców – zanim zdadzą egzamin i zanim dostaną prawo jazdy – będą mogli jeździć samochodem… pod opieką rodziców. Ministerstwo Infrastruktury przekazało do kancelarii premiera projekt zmian przepisów o kierujących pojazdami.

Jak długo młody kierowca będzie mógł jeździć z rodzicem w fotelu pasażera? Na pewno rok – a Ministerstwo Infrastruktury rozważa, że nawet przez dwa lata młody kierowca będzie mógł jeździć z rodzicem zanim podejdzie do ostatecznego egzaminu na prawo jazdy w WORD-zie.

Przyszły kierowca, by wsiąść do auta, będzie jednak musiał spełnić szereg warunków: musi mieć ukończone 17 lat, zakończone szkolenie praktyczne, zdane egzaminy wewnętrzne. Wtedy będzie mógł prowadzić samochód, o ile w fotelu pasażera zasiądzie rodzic lub opiekun prawny, który sam ma prawo jazdy co najmniej 5 lat.

Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, samochód, którym będą odbywać się takie jazdy rodzicielskie, ma być oznakowany, ale nie będzie wymogu. by był wyposażony – jak auta w szkołach jazdy – w dodatkowy pedał hamulca i dodatkowe lusterka. Będzie za to limit prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym i maksymalnie 80 km/h poza terenem zabudowanym. Taki samochód nie będzie mógł poruszać się po autostradach i ekspresówkach, ale po drogach krajowych już tak.

źródło:
RMF FM