W Kamieniu Pomorskim powitano dziś (9.01) relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Doczesne szczątki Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata prezentowane są w naszym regionie.

Peregrynacja to inicjatywa zaproponowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Relikwie każdego dnia goszczą w innej miejscowości. Rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Jak podkreśla IPN: „Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować własne życie”.

Józef Ulma zaangażował się w pomoc Żydom, którzy mieli być eksterminowani w ramach akcji „Reinhardt”. Prawdopodobnie w drugiej połowie 1942 przyjął pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Pomógł innej żydowskiej rodzinie wybudować ziemiankę w pobliskim lesie. Zaopatrywał jej mieszkańców w żywność i inne produkty. Ulmów zadenuncjował polski granatowy policjant. Niemieccy żandarmi zabili Józefa Ulmę, jego żonę w zaawansowanej ciąży, i sześcioro dzieci 24 marca 1944 roku.

Relikwiarzowi peregrynacyjnemu, w którym znajdują się są cząstki wszystkich członków rodziny Ulmów, towarzyszy kopia obrazu beatyfikacyjnego. – Bł. Rodzina Ulmów to przykład dla współczesnych małżeństw i rodzin, zwłaszcza wtedy, kiedy słyszymy o kryzysie małżeństwa i rodziny małżonków. To rodzina, która osiągnęła świętość nie tylko z powodu podjęcia heroicznej decyzji, która zaowocowała męczeńską śmiercią, ale dzięki całemu swemu życiu, które było oparte na Bogu, miłości małżeńskiej i rodzinne – mówią duchowni.

Rodzina Ulmów została beatyfikowana 10 września ubiegłego roku. Ekspozycja składająca się z 9 rollupów, dzięki zawartym w niej informacjom może stanowić interesujący dodatek podczas peregrynacji relikwii.Re