14 marca wejdą w życie przepisy, które doprowadzą do konfiskaty aut prowadzonych przez pijanych kierowców. Z powodu zmian przepisów samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Natomiast w przypadku recydywy wystarczy, że kierowca będzie miał 0,5 promila.

O nowelizacji przepisów debatowano w Sejmie już w 2022 r. Rewolucja nadejdzie już za dwa miesiące. Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało, że będzie „analizować dane”, bo są to „nowe regulacje w polskim prawie” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pijany kierowca straci pojazd, jeśli już wcześniej był skazany za jazdę „na podwójnym gazie”. Nawet jeśli nastąpiło to przed 14 marca i wejściem w życie nowych przepisów. „Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wcześniejsze skazanie uległo zatarciu. Zgodnie z kodeksem karnym następuje to po 10 latach, ale od tej zasady są wyjątki. I tak: przy wyrokach skazujących na karę bezwzględnego pozbawienia wolności do lat trzech sąd, na wniosek skazanego, może orzec, że zatarcie nastąpi szybciej – już po pięciu latach. W przypadku zaś, gdy kara pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości była orzeczona w zawieszeniu, zatarcie następuje po upływie sześciu miesięcy od końca okresu próby. W pozostałych przypadkach zatarcie następuje po trzech latach (od wykonania kary ograniczenia wolności albo jej przedawnienia) i roku (od wykonania kary grzywny)” – zaznacza „DGP”.