W sobotę 20 października odbyły się ostatnie regaty sezonu 2018 na Zalewie Kamieńskim. Regaty Winogronowe to kolejna żeglarska impreza, która na stałe wpisała się do zachodniopomorskiego kalendarza regatowego.

Podobnie jak rozgrywane wcześniej Regaty Pierogowe, Regaty Winogronowe organizowane są społecznie przez kamieńskich żeglarzy i przy wsparciu Mariny Kamień Pomorski w oparciu o bardzo luźną formułę sportowo-towarzyską, gdzie dobra zabawa i integracja środowiska żeglarskiego stawiane są wyżej niż walka o miejsce na podium.  Jak co roku jachty walczyły o tradycyjne skrzynki winogron wręczane za trzy pierwsze miejsca.

Pomimo braku kosztownych nagród i oficjalnej klasyfikacji pucharowej, tegoroczna edycja zgromadziła w Marinie Kamień Pomorski aż 16 jachtów z całej okolicy. Biorąc pod uwagę końcówkę sezonu i psującą się pogodę jest to całkiem niezła frekwencja. Jachty ścigały w trzech grupach podzielonych według długości kadłubów:

– jachty do 6 m

– jachty od 6 m do 8 m

– jachty powyżej 8 m

Pomiędzy godziną 11:30 a 15:00 rozegrano dwa wyścigi na trasie wyznaczonej po głównych znakach nawigacyjnych Zalewu Kamieńskiego i oznaczonej bojkami linii startu/mety.

W klasie jachtów do 6 m zwyciężył jacht Silke z Krystianem Dochem za sterem, w klasie do 8 m na pierwszym miejscu znalazł się charakterystyczny czarno-czerwony bolid Fujimo prowadzony przez Stanisława Lenkiewicza, natomiast w klasie powyżej 8 m wygrał szczeciński jacht O’Dana ze sternikiem Januszem Frączkiem. Szczegółowe wyniki końcowe przedstawia załączona tabela.

Ciekawostką był udział w regatach szczecińskiego jachtu Sharki o długości 15 metrów i zanurzeniu 2,4 metra, czyli największej jednostki jaka jest w stanie ścigać się na naszym niewielkim i stosunkowo płytkim akwenie. Bardzo szybki lecz ograniczony zanurzeniem Sharki zajął III miejsce w swojej kategorii.

Regaty zakończyły się jak zwykle przy ognisku w doskonałej atmosferze. Zadowoleni z udanej imprezy żeglarze zapowiedzieli już udział w serii przyszłorocznych regat organizowanych w Marinie Kamień Pomorski. Organizatorem Regat Winogronowych była Marina Kamień Pomorski we współpracy z Jacht Klubem Kamień Pomorski.

Tekst: Mateusz Stodulski
Zdjęcia: Sławomir Wiśniewski