Władimir Putin jest gotowy przerwać wojnę i zawrzeć rozejm, jeśli Rosja zachowa kontrolę nad zdobytymi terytoriami – pisze agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł bliskich prezydentowi Rosji.

Trzy ze źródeł Reutera, zaznajomione z dyskusjami w otoczeniu Putina, powiedziały, że prezydent Rosji wobec małej grupy doradców wyraził frustrację z powodu tego, co postrzega jako wspierane przez Zachód próby hamowania negocjacji i decyzji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że rozmowy są wykluczone.

– Putin może walczyć tak długo, jak to konieczne, ale jest również gotowy na zawieszenie broni, aby zamrozić wojnę – powiedziało agencji Reutera inne rosyjskie źródło, które pracowało z Putinem i ma wiedzę na temat rozmów na najwyższym szczeblu na Kremlu.

O komentarz poproszono rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa. Stwierdził on, że przywódca Rosji wielokrotnie dawał do zrozumienia, że Rosja jest otwarta na dialog, aby osiągnąć swoje cele, bo nie chce „wiecznej wojny”. Opierając się na wiedzy o rozmowach na wyższych szczeblach Kremla, dwa źródła stwierdziły, że Putin jest zdania, że dotychczasowe sukcesy w wojnie są wystarczające, aby sprzedać zwycięstwo narodowi rosyjskiemu.

Reuters przypomina, że Zełenski wielokrotnie powtarzał, że na pokój na warunkach Putina nie ma szans. Przyrzekł odzyskać utracone terytorium Ukrainy, w tym Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku. W 2022 r. podpisał dekret, w którym formalnie stwierdził, że jakiekolwiek rozmowy z Putinem są „niemożliwe”.