W najbliższy poniedziałek 16 maja nastąpi zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne jako częściowe, rano – kiedy naturalny satelita Ziemi będzie już zachodził.

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej, a także na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego oraz zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.

Całe zjawisko potrwa kilka godzin. Poszczególne jego etapy nastąpią odpowiednio (według czasu polskiego): początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3:32, początek zaćmienia częściowego o godz. 4:28, początek zaćmienia całkowitego o godz. 5:29, maksimum zaćmienia o godz. 6:13, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 6:54, koniec zaćmienia częściowego o godz. 7:55, a koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 8:51.

Obserwatorzy w Polsce zobaczą zaćmienie przy zachodzącym Księżycu jako półcieniowe, a także dodatkowo pierwsze fragmenty fazy zaćmienia częściowego. To, na ile duży będzie to fragment, będzie zależało od miejsca pobytu. Na przykład w Białymstoku Księżyc zajdzie około godz. 4.28, w Gdańsku i Warszawie około godz. 4.41, a w Szczecinie i we Wrocławiu około godz. 5.02. Obserwacje nie będą łatwe, ponieważ Księżyc będzie nisko nad horyzontem, na jaśniejącym już porannym niebie.